Międzynarodowa Konferencja Episkopatu świętych Cyryla i Metodego, obejmująca państwa powstałe po upadku byłej Jugosławii, rozpoczęła wizytę „ad limina Apostolorum". Ojciec Święty przyjął na audiencjach 6 biskupów z Serbii i Czarnogóry. Ponadto episkopat ten tworzą hierarchowie z Kosowa i Macedonii.
Katolicy żyją w tych krajach w diasporze. W Serbii stanowią około 6 proc., w Kosowie i Czarnogórze 3 proc., zaś w Macedonii 2,5 proc. mieszkańców. Zdecydowana większość tamtejszej ludności należy do Cerkwi prawosławnej bądź wyznaje islam. Stąd głównym wyzwaniem Kościoła jest dialog ekumeniczny i międzyreligijny, tym bardziej, że większość katolików żyje w rodzinach wyznaniowo mieszanych.
Sytuację komplikuje złożona historia tych terenów oraz utożsamianie religii z przynależnością etniczną. W obliczu głębokich urazów spowodowanych wojną na Bałkanach, jaka miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, Kościół dąży do pojednania zwaśnionych społeczności. Spore znaczenie dla łagodzenia napięć ma pomoc charytatywna za pośrednictwem „Caritas”. Skomplikowana jest także sytuacja struktur hierarchicznych. Większość z nich jest podporządkowana bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a niektóre wchodzą w skład metropolii znajdujących się poza terytorium kraju.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.