Papież przyjął Mahmuda Abbasa

Benedykt XVI przyjął 24 kwietnia na audiencji prezydenta Autonomii Palestyńskiej.

Mahmud Abbas spotkał się również z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz z odpowiadającym za watykańskie relacje z państwami abp. Dominique’iem Mambertim. „W trakcie serdecznych rozmów omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie” – czytamy w komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej. „Szczególnie doceniono zaangażowanie na rzecz wznowienia procesu pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami, możliwe także dzięki pomocy wspólnoty międzynarodowej. Mówiono również o wewnętrznej sytuacji palestyńskiej, między innymi z odniesieniem do trudności napotykanych przez katolików oraz do znaczenia ich wkładu w życie społeczeństwa" – stwierdza watykański komunikat.

O rozmowach z Mahmudem Abbasem poinformował również kard. Tarcisio Bertone. Sekretarz stanu zainaugurował w pawilonie wystawowym przy Bazylice św. Piotra fotograficzną wystawę „Vatican Click”. Pytany o spotkanie z Abu Mazenem stwierdził, że podkreślono także potrzebę zahamowania eksodusu chrześcijan z Ziemi Świętej. Ich obecność na Bliskim Wschodzie sprzyja pokojowemu współistnieniu. Jako przykład kard. Bertone podał działalność szkół katolickich. 95 proc. ich uczniów stanowią muzułmanie.

Przed wizytą w Watykanie Abu Mazen odwiedził Kwirynał, gdzie rozmawiał z prezydentem Włoch, Giorgio Napolitano. Natomiast na popołudnie zaplanowano spotkania z włoskim ministrem spraw zagranicznych i szefami obu izb parlamentu, a na wieczór roboczą kolację z premierem Romano Prodim.

Dzisiejsza audiencja w Watykanie była drugim spotkaniem Benedykta XVI z Mahmudem Abbasem. Poprzednio Papież przyjął go 3 grudnia 2005 roku. Obecne spotkanie palestyńskiego przywódcy z Papieżem skomentował emerytowany melchicki arcybiskup Jerozolimy, Hilarion Capucci. „Człowiek jest nieprzyjacielem tego, czego nie zna. Poznanie drugiego poprzez dialog jest pierwszym krokiem ku uznaniu jego istnienia i praw. Dialog jest jedyną drogą prowadzącą do zrozumienia. Tylko w ten sposób można będzie położyć kres cierpieniom narodu palestyńskiego” – powiedział włoskiej agencji Ansa 85 letni hierarcha mieszkający w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama