Zbliżające się osiemdziesiąte urodziny Benedykta XVI świętowano w jego ojczyźnie. We wszystkich niemieckich diecezjach odprawione zostały z tej okazji jubileuszowe Msze św. W głównych uroczystościach w katedrze świętej Jadwigi w Berlinie wzięli udział liczni dyplomaci a także kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Podniosły charakter liturgii podkreślała Msza „Tu es Petrus", utwór skomponowany przez Wolfganga Seifena specjalnie dla Benedykta XVI i wykonany przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną i Chór Uniwersytetu Humboldta. W homilii kard. Joachim Meisner nazwał Benedykta XVI "Mozartem wśród teologów".
Podkreślił, że jego teologia jest nie tylko pełna prawdy i dobra, ale także piękna. "Jego słowa brzmią niczym muzyka dla uszu i serc" - dodał arcybiskup Kolonii, ale zaznaczył jednocześnie, że Benedykt XVI w swoim nauczaniu bardzo konkretnie przestrzega przed „dyktaturą relatywizmu” i obojętnością wobec wartości chrześcijańskich.
Obecna w katedrze kanclerz Niemiec Angela Merkel przesłała Benedyktowi XVI specjalny list gratulacyjny. Córka ewangelickiego pastora nazywa w nim Papieża wspaniałym teologiem, który „z głęboką wiarą i przekonaniem od dziesięcioleci współkształtuje Kościół katolicki i całe społeczeństwo.”
80 urodziny Benedykta XVI obchodzone są też uroczyście w niemieckich mediach. Telewizja publiczna emitowała 15 kwietnia Mszę świętą z placu św. Piotra, inne stacje nadają filmy dokumentalne o życiu i twórczości Josefa Ratzingera.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.