Zbliżające się osiemdziesiąte urodziny Benedykta XVI świętowano w jego ojczyźnie. We wszystkich niemieckich diecezjach odprawione zostały z tej okazji jubileuszowe Msze św. W głównych uroczystościach w katedrze świętej Jadwigi w Berlinie wzięli udział liczni dyplomaci a także kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Podniosły charakter liturgii podkreślała Msza „Tu es Petrus", utwór skomponowany przez Wolfganga Seifena specjalnie dla Benedykta XVI i wykonany przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną i Chór Uniwersytetu Humboldta. W homilii kard. Joachim Meisner nazwał Benedykta XVI "Mozartem wśród teologów".
Podkreślił, że jego teologia jest nie tylko pełna prawdy i dobra, ale także piękna. "Jego słowa brzmią niczym muzyka dla uszu i serc" - dodał arcybiskup Kolonii, ale zaznaczył jednocześnie, że Benedykt XVI w swoim nauczaniu bardzo konkretnie przestrzega przed „dyktaturą relatywizmu” i obojętnością wobec wartości chrześcijańskich.
Obecna w katedrze kanclerz Niemiec Angela Merkel przesłała Benedyktowi XVI specjalny list gratulacyjny. Córka ewangelickiego pastora nazywa w nim Papieża wspaniałym teologiem, który „z głęboką wiarą i przekonaniem od dziesięcioleci współkształtuje Kościół katolicki i całe społeczeństwo.”
80 urodziny Benedykta XVI obchodzone są też uroczyście w niemieckich mediach. Telewizja publiczna emitowała 15 kwietnia Mszę świętą z placu św. Piotra, inne stacje nadają filmy dokumentalne o życiu i twórczości Josefa Ratzingera.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.