Dom Jana Pawła II na Lednicy

Kilkaset osób wzięło udział w sobotę w uroczystym otwarciu Domu Jana Pawła II w pobliżu Bramy Trzeciego Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim, gdzie młodzież z całej Polski spotyka się od dziesięciu lat na modlitewnych zlotach.

"Życzę, aby ten dom promieniował duchowością Sługi Bożego i przyciągał młodzież do Chrystusa, jak tego pragnął Jan Paweł II" - napisał w liście do uczestników uroczystości metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, który przez 27 lat był osobistym sekretarzem Papieża.

Pomysłodawcą budowy Domu Jana Pawła II był poznański duszpasterz akademicki, dominikanin ojciec Jan Góra, który zgromadził wiele wiele pamiątek związanych z pontyfikatem polskiego Papieża, a nawet jego rzeczy osobiste.

"To dom, a nie muzeum, bo nie chcemy konserwować pamięci o zmarłym, lecz chcemy, aby Jan Paweł II żył wśród młodzieży. Zebrane pamiątki, a nawet drobiazgi mają przypominać każdemu, że wielkość Jana Pawła II realizowała się codziennie" - podkreśla ojciec Góra.

Najważniejszą częścią dwukondygnacyjnego Domu Jana Pawła II jest znajdujący się na pierwszym piętrze pokój-kaplica. Ustawiono w niej między innymi fotel, na którym Ojciec Święty siedział podczas historycznej wizyty w polskim parlamencie w 1999 roku, gdy apelował o poszanowanie wartości moralnych w demokratycznym państwie

Wśród związanych z Janem Pawłem II pamiątek znalazły się także papieskie sutanny i mszały oraz rzeczy osobiste Papieża, w tym jego ręcznik.

Izba została wyłożona dębowym parkietem pochodzącym z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3, gdzie kardynał Karol Wojtyła mieszkał przed wyborem na Papieża, a także wtedy, gdy jako Jan Paweł II gościł w Krakowie.

Parkiet oraz jedno z okien krakowskiej rezydencji ojciec Góra otrzymał od krakowskiej kurii, gdy w pomieszczeniach tych przeprowadzano remont. Dominikanin posiada także specjalny certyfikat od kardynała Dziwisza, potwierdzający autentyczność zgromadzonych na Lednicy papieskich eksponatów.

Do izby nie można wejść, a jedynie zajrzeć do niej przez umieszczone w ścianach okna. Na parterze Domu są kuchnia i jadalnia, w której przybysze mogą się posilić za darmo pieczonym według staropolskiej receptury chlebem lednickim i skosztować lednickiej zupy.

Biletem wstępu do Domu Jana Pawła II są kapcie, nazywane "pontyfikałkami", które można zabrać ze sobą do własnego domu. Pamiątkowy egzemplarz "pontyfikałek" z aksamitu w bordowym kolorze, nawiązującym do barwy mokasynów Ojca Świętego, przygotowano dla kardynała Dziwisza.

Do przybywającej na Lednicę od 1997 roku młodzieży Jan Paweł II za swego życia kierował co roku specjalne orędzie. Po jego śmierci tradycję tę kontynuuje Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg