Papież wdzięczny za zaproszenie na Ukrainę

Powołanie Ukrainy jako bramy łączącej Wschód i Zachód przypomniał Benedykt XVI, przyjmując ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej.

Tetiana Iżewska złożyła 30 marca listy uwierzytelniające. Papież wyraził za pośrednictwem nowej ambasador wdzięczność prezydentowi Wiktorowi Juszczence za zaproszenie do odwiedzenia Ukrainy, jak też za jego niedawne spotkanie z tamtejszym episkopatem katolickim obrządku łacińskiego.

Benedykt XVI przypomniał, że mija 15 lat, odkąd kraj ten zawarł w roku 1992 stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Ceni ona jego otwarcie na współpracę z innymi krajami europejskimi, do czego jest predysponowany już przez samo położenie geograficzne u wschodnich granic kontynentu. Ojciec Święty podkreślił dobrą atmosferę relacji ukraińskich władz z Kościołami i Wspólnotami kościelnymi oraz panującą tam wolność religijną.

Okazał też zadowolenie, że ministerstwo edukacji dało ostatnio uniwersytetowi greckokatolickiemu we Lwowie prawo nadawania bakalaureatu i licencjatu z teologii. Oznacza to uznanie przez państwo statusu teologii jako dyscypliny uniwersyteckiej. Kościół katolicki – stwierdził Benedykt XVI – troszczy się o edukację młodzieży. W związku z tym współpracuje z innymi wyznaniami w ramach Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych nad wspólnym programem nauczania etyki chrześcijańskiej w szkołach publicznych.

Zwracając się do Papieża, nowa ambasador Ukrainy przypomniała dawne chrześcijańskie korzenie kultury tego kraju i jego europejskie powołanie, które uwypuklił Jan Paweł II, udając się tam w 2001 r. z wizytą. Podkreśliła, że w preambule ukraińskiej konstytucji mowa jest o odpowiedzialności przed Bogiem. Wyraziła też poparcie dla obrony przez Kościół katolicki życia i rodziny. Tetiana Iżewska urodziła się 19 listopada 1956 r. w Czernihowie na wschodzie Ukrainy. Studiowała filologię na uniwersytecie w Kijowie i była tam wykładowcą. Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości pracowała w ministerstwie spraw zagranicznych i dyplomacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama