Polacy o Janie Pawle II: Przewodnik dla świata

Dla 94 proc. rodaków Jan Paweł II był autorytetem moralnym. Rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia, ponad połowa Polaków uznaje za najważniejszą datę w historii - informuje Rzeczpospolita.

Ważniejszą nawet niż Święto Niepodległości 11 listopada. Tak wynika z badań, jakie prowadziło na temat opinii Polaków o papieżu Wojtyle Centrum Myśli Jana Pawła II. Od śmierci papieża trwa dyskusja na temat pokolenia JP2 - czy istnieje, co je wyróżnia.

Z badań Centrum wynika, że aż 71 procent Polaków czuje swą przynależność do pokolenia JP2. - Jest to federacja pokoleń Jana Pawła II, grzeszne, niedoskonałe społeczeństwo JP2, a młodzi są jegoczęścią - tłumaczy socjolog dr Tomasz Żukowski.

Z pokoleniem JP2 identyfikują się praktycznie wszystkie generacje - nastolatki, dwudziestolatkowie, ale także starsze generacje, zwolennicy prawicy i lewicy, wierzący praktykujący i niepraktykujący oraz osoby w ogóle nieuczęszczające do kościoła.

Znamienne jest, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla prawie wszystkich osób wierzących i praktykujących oraz przeszło połowy tych, którzy w świątyniach nie bywają właściwie nigdy. Dla 94 proc. Jan Paweł II to "mój papież". Większość badanych dostrzega uniwersalny wymiar postaci Jana Pawła II. Prawie 60 procent uznaje go za przewodnika dla całego świata, autorytet moralny, a 30 procent za głowę Kościoła katolickiego i przewodnika naszego narodu.

Przesłanie, jakie Jan Paweł II głosił przez 27 lat pontyfikatu, dotarło do niemal wszystkich Polaków. 92 procent z nas przynajmniej raz słuchało homilii Jana Pawła II w radiu i telewizji, połowa czytała w prasie. 30 procent Polaków przeczytało choć jedną książkę papieża. Niemal trzy czwarte uważa, że zna treść nauczania Jana Pawła II. Aż 81 procent twierdzi, że kieruje się wżyciu wskazaniami papieża. Niemal trzy czwarte uważa, że świadectwo życia i nauczanie papieża w pewnym stopniu przyczyniło się do przemiany w ich osobistym życiu. Ponad 70 proc. rodaków dostrzega wpływ papieża nażycie innych Polaków.

«« | « | 1 | » | »»