- Byłem współodpowiedzialny za próbę zamachu na papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Filipinach w 1995 r. - oświadczył Khalid Sheikh Mohammed, numer 3 na liście przywódców al-Kaidy. Przyznał się on do kierowania ponad 30 atakami terrorystycznymi, w tym atakiem na Word Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku.
Pentagon w środę 13 marca w nocy udostępnił 26-stronicową transkrypcję przesłuchania Khalida Sheikh Mohammeda, jednej z czołowych postaci al-Kaidy, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami w więzieniu Guantanamo na Kubie.
Część przesłuchania została utajniona. Pochodzący z Pakistanu terrorysta przyznał się do zorganizowania ataków na Nowy York i Waszyngton 11 września 2001 roku, w których zginęło ponad 3 tysiące osób.
- Byłem odpowiedzialny za operację od a do z - powiedział terrorysta. Przyznał się także, że był mózgiem planowanego zamachu na papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Filipinach w 1995 roku.
41-letni Pakistańczyk Khalid Sheikh Mohammed został złapany w marcu 2003 roku, przebywa w więzieniu Guantanamo na Kubie. Zeznając przed trybunałem wojskowym USA podkreślił, że choć doświadczył tam przemocy, jego zeznania nie zostały wymuszone w wyniku tortur.
Mohammed przyznał się w sumie do udziału w przygotowaniu 31 ataków terrorystycznych, m.in. także do odpowiedzialności za ataki na World Trade Centre w 1993 roku oraz wybuch bomby w nocnym klubie na Bali w 2002 roku, gdzie zginęło ponad 200 osób. W transkrypcji przesłuchania można przeczytać, że al-Kaida planowała kolejną falę ataków na USA, celując tym razem w Library Tower w Los Angeles, Sears Tower w Chicago, Plaza Bank w Waszyngtonie i Empire State Building w Nowym Jorku.
W zeznaniach Khalid Sheikh Mohammed wyraził żal, że w atakach terrorystycznych zginęło tak wielu ludzi, dodał jednak, że "językiem każdej wojny na świecie jest zabijanie". Porównał także lidera al Kaidy bin Ladena do Georga Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych: "On robi to samo. Po prostu walczy. Pragnie niepodległości".
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.