W obozach dla uchodźców widać wielkie cierpienie i ogromną hojność.
„Zamiast dawać jałmużnę, aby naprawić konsekwencje złej polityki, lepiej mądrze używać władzy i nie dokonywać błędnych wyborów, które prowadzą do użycia przemocy jako środka rozwiązującego problemy” – powiedział abp Silvano Maria Tomasi. Ten emerytowany watykański dyplomata wraz z amerykańskim kard. Rogerem Mahonym odbył podróż do obozów dla uchodźców w Libanie, Jordanii, Iraku i Grecji, aby zanieść tam zapewnienie o bliskości i pamięci Papieża.
Abp Tomasi podkreślił, że wizyta ta pokazała dwie ważne rzeczy: z jednej strony niewyobrażalne cierpienie ludzi spowodowane błędną polityką, gdzie problemy rozwiązuje się na wojnie, używając przemocy; a z drugiej wielką hojność osób, które są gotowe nieść pomoc i wspierać uchodźców, aby ich życie nie było takie trudne.
Odpowiadając na pytanie o stawianie barier przyjmowaniu uchodźców w Europie i Stanach Zjednoczonych abp Tomasi stwierdził: „Naszą wizytą pragnęliśmy dać przesłanie nadziei: nie mamy się bać braci, którzy cierpią, ale przede wszystkim winniśmy zobaczyć korzenie tych problemów. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje są bardzo hojne, dają setki milionów dolarów na pomoc humanitarną dla tych ludzi. Jednak wobec rzeczywistości i cierpienia, które zobaczyliśmy, wobec bólu tych ludzi trzeba się zapytać, czy nie byłoby lepszą rzeczą nie doprowadzać do tej fali uchodźców polityką hegemonii i siły, ale raczej odpowiadać na te problemy poprzez dialog i negocjacje” – powiedział abp Silvano Maria Tomasi.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.