Wzrasta liczba afrykańskich katolików w stosunku do pozostałych mieszkańców Czarnego Lądu. Przyrost wyznawców Kościoła katolickiego wynosi 3,1 proc., podczas gdy całej ludności sięga tylko 2,5 proc.
Tak dynamiczny wzrost dotyczy zarówno wiernych, jak też księży, osób zakonnych i świeckich katechistów. Te dane zawiera opublikowany 27 lutego w Watykanie komunikat z kolejnego 16. posiedzenia rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Afryki. Odbyło się ono w dniach 15-16 lutego w sekretariacie generalnym Synodu z udziałem 8 afrykańskich biskupów. Wśród nich byli dwaj kardynałowie: Nigeryjczyk Francis Arinze i Tanzańczyk Polycarp Pengo. Spotkaniu przewodniczył sekretarz generalny Synodu Biskupów. Abp Nikola Eterović podjął m.in. tak aktualny na tym kontynencie temat pojednania.
Uczestnicy spotkania zajęli się trwającymi już od przeszło dwóch lat przygotowaniami do drugiego zgromadzenia specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki. W obecnej fazie prac Kościół na całym Czarnym Lądzie prowadzi refleksję nad opublikowanym 27 czerwca 2006 r. wstępnym dokumentem roboczym na Synod, zwanym „Lineamenta”. Przetłumaczono go również na kilka języków afrykańskich – z których najbardziej rozpowszechniony jest suahili – i rozesłano do wszystkich Kościołów lokalnych. Do „Lineamentów” dołączono 32 pytania.
Będą one podstawą do dyskusji dla wspólnot, parafii, dekanatów, diecezji i episkopatów. Bierze się też pod uwagę możliwość udziału w tej fazie przygotowań do Synodu wyznawców innych religii, by wspólnie odpowiadać na aktualne wyzwania. Na refleksję pozostawiono dwa lata. Do listopada 2008 r. 32 konferencje biskupów Czarnego Lądu oraz dwa afrykańskie synody katolickich Kościołów wschodnich – koptyjskiego i etiopskiego – mają przesłać do Rzymu odpowiedzi na kwestionariusz. W dniach 27-28 listopada 2008 r. rada sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Afryki zbierze się ponownie.
Zatwierdzony przez Papieża w czerwcu 2006 r. temat drugiego zgromadzenia synodalnego dla Czarnego Lądu brzmi: „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju. «Wy jesteście solą ziemi… wy jesteście światłem świata» (Mt 5, 13. 14)”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.