Znaczeniu Środy Popielcowej - a więc wezwaniu do pokuty i nawrócenia - poświęcił papież Benedykt XVI swoją katechezę, wygłoszoną podczas audiencji generalnej.
"Nawrócić się to znaczy nie szukać własnego sukcesu, czegoś, co przemija, ale porzucając ludzkie bezpieczeństwo, ruszyć za Panem, aby każdego dnia, jak mawiała Matka Teresa z Kalkuty, Jezus "stawał się moim wszystkim we wszystkim" - podsumował Ojciec Święty dodając, że "Kto pozwoli Mu się zdobyć, nie obawia się stracić własnego życia".
Nawiązując do orędzia na tegoroczny Wielki Post, Papież podkreślił, że krzyż jest ostatecznym objawieniem miłości i miłosierdzia Bożego "także dla nas, ludzi roztargnionych, zaprzątniętych sprawami ziemskimi i przemijającymi". "Nie ma innej drogi jak zgubić się, zatracić się, oddać się", czyli zaprzeć samego siebie i naśladować Jezusa, przekonywał Papież.
Aby powrócić do Boga, trzeba przebyć ścieżki duchowe, jakie wskazuje liturgia Wielkiego Postu: modlitwę, pokutę i ofiarę, która pozwala przezwyciężyć egoizm i obojętność. "Wejdźmy do Jego szkoły, by nauczyć się na nowo dawać miłość bliźnim" - zachęcał Benedykt XVI, mówiąc, że taka jest misja każdego ucznia Chrystusa, a by ją wypełnić, trzeba słuchać Jego słowa i nieustannie karmić się Eucharystią. Na koniec Papież życzył wszystkim "dobrego Wielkiego Postu".
Podczas audiencji w Auli Pawła VI panowała bardzo radosna atmosfera, było bardzo dużo młodzieży a niemal co druga wymieniana grupa chciała zaśpiewać Papieżowi jakąś pieśń. Pośród pielgrzymów z Polski był m.in. bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej.
Po polsku Ojciec Święty powiedział: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Dziś rozpoczynamy Wielki Post, 40 dni, w których liturgia pomoże nam na nowo przeżyć tajemnicę naszego odkupienia. Przez wyrzeczenia i modlitwę jednoczymy się z Chrystusem, który wypełnia wolę Ojca i oddaje samego siebie w ofierze krzyża. Z nadzieją oczekujemy poranka zmartwychwstania. Niech łaska Boża towarzyszy nam na tej drodze. Niech Bóg wam błogosławi!".
Wcześnie streszczenie katechezy odczytał po polsku ks. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu: "Rozpoczyna się Wielki Post. Temu okresowi liturgicznemu jest poświęcona dzisiejsza katecheza. Jest to czas, który od najdawniejszych czasów Kościoła był związany z przygotowaniem katechumenów do chrztu św. To właśnie chrzest sprawowany w Wigilię Paschalną był uważany w pierwotnej wspólnocie chrześcijan za pierwsze zmartwychwstanie człowieka. W tym bowiem sakramencie człowiek przechodzi ze śmierci grzechu do życia w łasce. A przez to jest mu darmo przywracana godność dziecka Bożego. W tym duchu Wielki Post przyzywa do tego, aby na co dzień stawać się coraz bardziej chrześcijanami, w stałym procesie wewnętrznej przemiany i wzrastania w miłości Chrystusa. Stanowi zachętę, aby ten proces ewangelicznego nawrócenia dokonywał się stale i obejmował całość naszego istnienia i działania. Wielki Post jest okresem liturgicznym, który w sposób szczególny uwrażliwia nas na szukanie kontaktu z Bogiem i otwiera nasze serca na działanie łaski Chrystusa. To jest fundament naszego szczerego nawrócenia: pragnienie spotkania z Bogiem dzięki łasce, jaką otrzymujemy przez naszego Zbawcę Jezusa Chrystusa".
Publikujemy cały tekst nauczania papieskiego:
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.