Audiencja środowa: O ekumenizmie i modlitwie

W ekumenizmie najważniejsza jest wspólna modlitwa chrześcijan - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Swoją katechezę papież poświęcił kończącemu się w czwartek Tygodniowi Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W Auli Pawła VI zgromadziło się 5 tys. pielgrzymów, wśród nich wielu Polaków. Przed rozpoczęciem audiencji papież przechodząc wzdłuż Auli serdecznie witał się z pielgrzymami. Katechezę poprzedziło odczytanie fragmentu Ewangelii św. Jana: "Prośba o przyszły Kościół".

Papież podkreślił, że modlitwa jest pierwszym wspólnym obowiązkiem chrześcijan. Zaznaczył, że ekumenizm jest "procesem powolnym", a jednym z jego warunków jest wspólne "oczyszczenie pamięci". W katechezie Papież przedstawił także kronikę najważniejszych wydarzeń ekumenicznych w 2006 r. Za najważniejsze z nich Ojciec Święty uznał m.in. spotkanie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I w Turcji, wizytę w Watykanie delegacji Greckiego Kościoła Prawosławnego z arcybiskupem Aten, Chrystodulosem. Przypomniał audiencje dla delegacji Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych, prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, Luterańskiego Kościoła Finlandii czy Światowego Związku Baptystycznego.

Ojciec Święty osobiście odczytał streszczenie katechezy po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i portugalsku oraz pozdrowił pielgrzymów mówiących tymi językami.

Zwracając się do Polaków powiedział: "Witam obecnych tu Polaków. W Tygodniu modlitw o jedność chrześcijan wspominamy wezwanie Pana Jezusa: Ut unum sint - Aby byli jedno. Modlitwa o dar tej jedności jest równocześnie zachętą do przekonania innych do dialogu i wspólnego poszukiwania prawdy, do pielęgnowania bratniej miłości. Przekażcie moje pozdrowienie waszym bliskim. Niech Bóg wam błogosławi!"

Wśród pielgrzymów z Polski byli m. in.: abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz diecezji radomskiej, bp Edward Janiak, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskie oraz biskup pomocniczy diecezji legnickiej, Stefan Regmunt.

Publikujemy cały tekst przemówienia papieskiego:

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg