Ad limina biskupów z Kampanii

Na audiencjach prywatnych Papież przyjął arcybiskupa Neapolu, kard. Crescenzio Sepe, arcybiskupa Benewentu, Andreę Mugione wraz z 5 innymi biskupami z włoskiej Kampanii. Rozpoczęli oni wizytę ad limina Apostolorum.

Kampania leży w południowej części Półwyspu Apenińskiego, nad Morzem Tyrreńskim. Jest drugim po Lombardii regionem Włoch co do liczby ludności, której ma blisko 6 mln. Jej spora część cierpi ubóstwo. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dzielnic Neapolu. To liczące milion mieszkańców miasto jest we Włoszech trzecie co do wielkości – po Rzymie i Mediolanie. Bezrobocie w całej Kampanii sięga 28 proc., a lokalnie dochodzi nawet do 70 proc. W stolicy i innych ośrodkach miejskich Kampanii szerzy się zorganizowana przestępczość.

Te negatywne zjawiska rodzą często pesymizm i nieufność. Kościół stara się im przeciwdziałać. Rozwija zwłaszcza duszpasterstwo rodzin i młodzieży, czyli sektorów najbardziej zagrożonych. Odradzają się oratoria, działają ruchy i stowarzyszenia. Kościół wydaje czasopisma, prowadzi stacje radiowe i telewizyjne oraz strony internetowe. Kampania ma 3 prowincje kościelne: Neapolu, Benewentu i Salerno. W metropoliach tych są 22 diecezje i archidiecezje, 2 opactwa terytorialne oraz prałatura terytorialna w Pompejach ze znanym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W 1818 parafiach posługę pełni 3595 księży i 468 diakonów stałych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg