Zapadający zmrok na placu św. Piotra rozświetliły 20 grudnia, po raz pierwszy w tym roku, światła zapalone na bożonarodzeniowej choince podczas ceremonii z udziałem zarządu Państwa Watykańskiego i władz regionalnych Kalabrii.
Z tego właśnie regionu na południu Włoch pochodzi tegoroczne drzewko ustawione na placu przed Bazyliką Watykańską. Prawie 33-metrową jodłę wagi 9 ton przywieziono z masywu Gariglione w parku narodowym Sila. Zawieszono na niej 20 tys. świateł. Kalabryjczycy ofiarowali też 30 mniejszych choinek do apartamentów papieskich i Kurii Rzymskiej. Ponadto w drodze na Watykan są 3 drzewka z Bawarii.
Ogromna choinka stoi w centrum placu św. Piotra obok wznoszonego tam żłóbka. Zwyczaj ten wprowadził w roku 1982 Jan Paweł II. W tym roku po raz pierwszy Stolica Apostolska przy budowie szopki zwróciła się o współpracę z zewnętrz. Propozycję skierowano do prowincji Trydentu na północy Włoch. Przyjmując ją, władze lokalne przypomniały związki, jakie łączyły z tą prowincją Jana Pawła II. Podkreśliły, że pragną nawiązać do głoszonych przez niego wartości pokoju, braterstwa, solidarności i szacunku dla innych. Zmarły Papież był tam w roku 1984 w masywie Adamello na nartach z ówczesnym prezydentem Włoch Sandro Pertinim. W 4 lata później, znowu na Adamello, odprawiał Mszę na wysokości 3278 m. Wzniesiono tam później na tę pamiątkę 5-metrowy krzyż z granitu, a szczyt nosi dziś imię Jana Pawła II.
Trydencka prowincja powierzyła przygotowanie 13 drewnianych figur do watykańskiej szopki Stowarzyszeniu Przyjaciół Żłóbka z Tesero. Miejscowość ta leży na wysokości 1000 m w dolinie Fiemme, nazywanej „bramą Dolomitów”. Znana jest z licznych szopek, przygotowywanych na okres Bożego Narodzenia przez rodziny w różnych uroczych zakątkach koło domów i na ulicach. Tradycja została zapoczątkowana w XVIII w. Dla jej pielęgnowania w roku 1965 powstało w Tesero wspomniane stowarzyszenie. Teren żłóbka przygotowywanego u stóp obelisku na placu św. Piotra zajmuje 400 metrów kwadratowych. Centralna scena ze Świętą Rodziną widoczna będzie z całego placu.
Również od 20 grudnia aż do 2 lutego w watykańskiej Auli Pawła VI można oglądać 20 tradycyjnych żłóbków. Pochodzą one z tej samej alpejskiej miejscowości Tesero, co tegoroczna szopka na placu św. Piotra.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.