Benedykt XVI i Bartłomiej I spotkają się w 2007 r. w Rawennie?

Benedykt XVI i Bartłomiej I rozważają możliwość swojego udziału w najbliższym posiedzeniu Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem Prawosławnym.

Papież i patriarcha mieliby otworzyć jej obrady, planowane "w pierwszych miesiącach" 2007 r. w Rawennie we Włoszech. Udział obu zwierzchników kościelnych w spotkaniu Komisji ukazałby ich "wspólne dążenie do podążania drogą do pełnej jedności obu Kościołów" - poinformowała agencja Asia News.


Powołując się na informatora z Patriarchatu Ekumenicznego w Stambule, agencja ujawniła, że propozycję tę złożył papieżowi Bartłomiej I podczas niedawnej wizyty Benedykta XVI w Turcji. Ojciec Święty miał wstępnie przyjąć tę ideę, choć jej realizacja nie została jeszcze zdecydowana.

Międzynarodowa Komisja ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem Prawosławnym zebrała się we wrześniu br. w Belgradzie po sześciu latach przerwy. Impas spowodowany był sprzeciwem prawosławnych wobec odradzania się Kościołów unickich i oskarżeniami o katolicki prozelityzm wśród prawosławnych.

Na spotkaniu w stolicy Serbii nie wracano już do tego tematu, zajęto natomiast sprawą posługi biskupa Rzymu w Kościele, która dzieli katolików i prawosławnych. W czasie wizyty w Stambule Benedykt XVI ponowił zaproszenie wystosowane jeszcze przez Jana Pawła II, do wspólnego poszukiwania nowego sposobu sprawowania prymatu w Kościele, aby rzeczywiście był on "posługą jedności".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg