Benedykt XVI i Bartłomiej I rozważają możliwość swojego udziału w najbliższym posiedzeniu Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem Prawosławnym.
Papież i patriarcha mieliby otworzyć jej obrady, planowane "w pierwszych miesiącach" 2007 r. w Rawennie we Włoszech. Udział obu zwierzchników kościelnych w spotkaniu Komisji ukazałby ich "wspólne dążenie do podążania drogą do pełnej jedności obu Kościołów" - poinformowała agencja Asia News.
Powołując się na informatora z Patriarchatu Ekumenicznego w Stambule, agencja ujawniła, że propozycję tę złożył papieżowi Bartłomiej I podczas niedawnej wizyty Benedykta XVI w Turcji. Ojciec Święty miał wstępnie przyjąć tę ideę, choć jej realizacja nie została jeszcze zdecydowana.
Międzynarodowa Komisja ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem Prawosławnym zebrała się we wrześniu br. w Belgradzie po sześciu latach przerwy. Impas spowodowany był sprzeciwem prawosławnych wobec odradzania się Kościołów unickich i oskarżeniami o katolicki prozelityzm wśród prawosławnych.
Na spotkaniu w stolicy Serbii nie wracano już do tego tematu, zajęto natomiast sprawą posługi biskupa Rzymu w Kościele, która dzieli katolików i prawosławnych. W czasie wizyty w Stambule Benedykt XVI ponowił zaproszenie wystosowane jeszcze przez Jana Pawła II, do wspólnego poszukiwania nowego sposobu sprawowania prymatu w Kościele, aby rzeczywiście był on "posługą jedności".
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.