Kard. Tarcisio Bertone odrzucił wysunięte niedawno przez prawosławnego patriarchę Aleksego II oskarżenia o katolicki prozelityzm w krajach byłego ZSRR. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że stosunki między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską są dobre, o czym świadczą częste spotkania ich przedstawicieli - poinformowała włoska agencja ANSA.
Aleksy II oświadczył 5 grudnia, że "misja katolicka wśród osób ochrzczonych w prawosławiu w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw jest kontynuowana, podobnie jak skrajnie nieprzyjazna polityka grekokatolików wobec kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego".
Mamy nadzieję, że "Watykan podejmie kroki dla poprawy sytuacji, w przeciwnym wypadku nasze spotkania będą miały charakter wyłącznie protokolarny" - przestrzegł zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), cytowany przez agencję ITAR-TASS.
Oskarżenia o prozelityzm, wysuwane od dawna przez Patriarchat Moskiewski pod adresem Kościoła katolickiego, były jedną z głównych przyczyn, że nie doszła do skutku wizyta Jana Pawła II w Rosji. Ponadto RKP uważa unitów jako zdrajców, którzy odeszli do Kościoła katolickiego po unii brzeskiej z 1596 r., zaś ich odradzanie się, po przymusowym wcieleniu ich do prawosławia przez Stalina, uważa za inwazję na swoje "terytorium kanoniczne".
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.
„Leon XIV to właśnie papież, którego potrzebuje świat w tym momencie”.