Kard. Tarcisio Bertone odrzucił wysunięte niedawno przez prawosławnego patriarchę Aleksego II oskarżenia o katolicki prozelityzm w krajach byłego ZSRR. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że stosunki między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską są dobre, o czym świadczą częste spotkania ich przedstawicieli - poinformowała włoska agencja ANSA.
Aleksy II oświadczył 5 grudnia, że "misja katolicka wśród osób ochrzczonych w prawosławiu w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw jest kontynuowana, podobnie jak skrajnie nieprzyjazna polityka grekokatolików wobec kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego".
Mamy nadzieję, że "Watykan podejmie kroki dla poprawy sytuacji, w przeciwnym wypadku nasze spotkania będą miały charakter wyłącznie protokolarny" - przestrzegł zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), cytowany przez agencję ITAR-TASS.
Oskarżenia o prozelityzm, wysuwane od dawna przez Patriarchat Moskiewski pod adresem Kościoła katolickiego, były jedną z głównych przyczyn, że nie doszła do skutku wizyta Jana Pawła II w Rosji. Ponadto RKP uważa unitów jako zdrajców, którzy odeszli do Kościoła katolickiego po unii brzeskiej z 1596 r., zaś ich odradzanie się, po przymusowym wcieleniu ich do prawosławia przez Stalina, uważa za inwazję na swoje "terytorium kanoniczne".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.