Kard. T. Bertone odrzuca zarzuty Aleksego II

Kard. Tarcisio Bertone odrzucił wysunięte niedawno przez prawosławnego patriarchę Aleksego II oskarżenia o katolicki prozelityzm w krajach byłego ZSRR. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że stosunki między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską są dobre, o czym świadczą częste spotkania ich przedstawicieli - poinformowała włoska agencja ANSA.

Aleksy II oświadczył 5 grudnia, że "misja katolicka wśród osób ochrzczonych w prawosławiu w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw jest kontynuowana, podobnie jak skrajnie nieprzyjazna polityka grekokatolików wobec kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego".

Mamy nadzieję, że "Watykan podejmie kroki dla poprawy sytuacji, w przeciwnym wypadku nasze spotkania będą miały charakter wyłącznie protokolarny" - przestrzegł zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Oskarżenia o prozelityzm, wysuwane od dawna przez Patriarchat Moskiewski pod adresem Kościoła katolickiego, były jedną z głównych przyczyn, że nie doszła do skutku wizyta Jana Pawła II w Rosji. Ponadto RKP uważa unitów jako zdrajców, którzy odeszli do Kościoła katolickiego po unii brzeskiej z 1596 r., zaś ich odradzanie się, po przymusowym wcieleniu ich do prawosławia przez Stalina, uważa za inwazję na swoje "terytorium kanoniczne".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg