Biskup Sandomierski Andrzej Dzięga i Konsul Generalny Republiki Słowacji Ivan Horsy, w obecności m.in. burmistrza Sandomierza Jerzego Borowskiego otworzyli 25 listopada 2006 roku w sandomierskim Instytucie Teologicznym im. bł. Wincentego Kadłubka wystawę fotograficzną "Pielgrzymki Jana Pawła II na Słowacji".
Wystawa, która czynna będzie aż do 7 stycznia 2007 r. gromadzi fotografie z trzech wizyt Jana Pawła II u naszych południowych sąsiadów: w kwietniu 1990 r. w ówczesnej Czechosłowacji, na przełomie czerwca i lipca 1995 r. oraz ostatniej we wrześniu 2003 r.
- Prezentowane fotografie czarno-białe i kolorowe ukazują najbardziej charakterystyczne momenty spotkań Jana Pawła II ze Słowacją - chwile wzruszające, poważne, radosne - mówił podczas otwarcia komisarz wystawy ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Ivan Horsy, konsul generalny Republiki Słowacji, który pierwszy raz gościł w Sandomierzu podkreślił związki Sandomierza ze swoim krajem, a także dzielił się świadectwem z ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II na Słowację.
- Podczas tej wizyty widać było jak siła duchowa Ojca Świętego przezwycięża cierpienie i słabość Papieża - dodał. Bp Andrzej Dzięga, który pobłogosławił wystawę podkreślił niezwykłą "teologię twarzy" Jana Pawła II, która oddziaływuje także na osobę stykająca się z nią.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Diecezjalne - Dom Długosza w Sandomierzu i Konsulat Generalny Republiki Słowacji w Krakowie wpisuje się w działalność istniejącego w ramach Instytutu Teologicznego w Sandomierzu Centrum Współpracy Polsko - Słowackiej. Akt powołania Centrum został podpisany równo rok temu w obecności m.in. byłego prezydenta Słowacji Rudolfa Schustera i komisarza EU ds. Nauki Jana Figla.
Praca Centrum obejmuje różne aspekty współpracy polsko - słowackiej m.in. naukowe, kulturalne czy duszpasterskie. We wspólne działania wpisuje się również współpraca sandomierskiego IT i WZNoS KUL Jana Pawła II w Stalowej Woli z Katolickim Uniwersytetem w Rużomberku.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.