Turcja: Pielgrzymka ważna dla ekumenizmu

Oczekujemy Benedykta XVI z braterską miłością - stwierdził ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola. Bartłomiej I podkreślił zarazem, że będzie to pielgrzymka ważna dla Turcji oraz przyszłości relacji katolicko-prawosławnych.

Komunikat patriarchatu precyzuje opublikowany przez Watykan program papieskiej pielgrzymki. Informuje, że 29 listopada wieczorem Benedykt XVI wraz z Bartłomiejem I wezmą udział w nabożeństwie zwanym – doksologią pokoju.

W jego trakcie oddadzą cześć relikwiom dwóch wielkich świętych, Grzegorza Teologa i Jana Chryzostoma. Następnie odbędzie się prywatne spotkanie. Papież weźmie też udział w „Boskiej Liturgii”, a Bartłomiej I w katolickiej Eucharystii.

Spotkanie i modlitwa z patriarchą stanowią ekumeniczny etap papieskiej pielgrzymki. Benedykt XVI jedzie do Turcji na zaproszenie Bartłomieja I, który pragnął by Papież wziął udział w obchodach uroczystości św. Andrzeja Apostoła, uznawanego za założyciela Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu. Patriarcha stoi na czele ponad 300 mln prawosławnych na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama