Rada Miasta st. Warszawy przyznała uczniom stołecznych szkół i uczelni 559 stypendiów im. Jana Pawła II.
Uroczysta inauguracja roku stypendialnego, połączona z prezentacją Centrum Myśli Jana Pawła II, odbyła się we wtorek, 14 listopada, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Wyróżnienia dla 24 wybitnych stypendystów wręczyli: p.o. prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal. Dziesięcioro z nich to osoby, które zdobyły maksymalną liczbę punktów w ocenie komisji stypendialnej, a czternaścioro to ubiegłoroczni stypendyści szczególnie aktywni społecznie.
Każdy z 559 stypendystów dostał dyplom gratulacyjny oraz kartę stypendysty upoważniającą do zniżek w warszawskich instytucjach kultury. Ponadto uczniowie dostali plecaki szkolne z logo CMJP2, a studenci - kalendarze akademickie. Każdy otrzymał także, wydany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, przewodnik "Papieska Warszawa".
Szczególnym gościem uroczystości był polarnik Marek Kamiński, który opowiadał o wyprawach na biegun z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą. "Jan Paweł II i jego słowa o Westerplatte były dla nas inspiracją" - podkreślił.
Podczas uroczystości dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, przedstawił działalność tej młodej warszawskiej instytucji. "Dar i tajemnica - te słowa szczególnie do nas trafiają" - podkreślił. "Darem są stypendia, a tajemnicą - potencjał stypendystów. Ducha nie gaśmy!". Także Kazimierz Marcinkiewicz apelował do stypendystów: " Radzę, proszę i proponuję - ładujcie w siebie ile wlezie Dobra, Prawdy i Piękna! Niech te stypendia umożliwią wam czerpanie. Wasze życie pokazuje, że te pomniki JP2 ufundowane przez Warszawę z pomysłu prezydenta Kaczyńskiego się nie marnują i nie wietrzeją, bo te pomniki są w was".
Jest to już druga edycja stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Wśród 559 stypendystów jest 81 uczniów szkół podstawowych, 98 gimnazjalistów, 136 licealistów, 37 maturzystów, 203 studentów oraz 5 doktorantów. Stypendia wynoszą od 500 do 1500 zł. W procesie rekrutacji brano szczególnie pod uwagę średnią ocen, działalność społeczną kandydata oraz dochód na osobę w rodzinie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.