Złoty medal pielgrzyma dla kard. Dziwisza

O szybką beatyfikację Jana Pawła II modlił się kard. Stanisław Dziwisz podczas swego pobytu w Ziemi Świętej.

Z rąk o. Pierbattista Pizzaballa, Kustosza Ziemi Świętej, kardynał otrzymał złoty medal pielgrzyma.

Pierwszy dzień wizyty kard. Dziwisz spędził w Jerozolimie. Rano odprawił Mszę w Bazylice Kalwarii i Grobu Bożego. W uroczystej Eucharystii wzięła udział grupa polskich sióstr pracujących w Jerozolimie.

Kolejnymi punktami programu były wizyty w klasztorze Biczowania, w muzeum archeologicznym franciszkańskiego Studium Biblijnego oraz domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (Faustynek), które od 5 lat współpracują z franciszkanami w prowadzeniu sanktuarium i klasztornej kuchni.

Po południu kard. Dziwisz odwiedził sanktuarium św. Szczepana, przy którym powstała prestiżowa szkoła biblijna i archeologiczna Ecole Biblique.

Prawie o zmroku od sanktuarium Biczowania rozpoczęto Drogę Krzyżową uliczkami Jerozolimy. Ostatnie stacje zostały odprawione na Golgocie i przy pustym grobie Jezusa, gdzie kardynał modlił się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej kard. Dziwisz przeszedł uliczkami Jerozolimy pod Ścianę Płaczu, gdzie wspominał historyczną wizytę Jana Pawła II w 2000 roku. Wspinając się wąskimi uliczkami Jerozolimy pielgrzymi udali się do siedzimy Patriarchatu Łacińskiego, gdzie w bardzo przyjacielskiej atmosferze odbyło się spotkanie z przyszłym następcą Patriarchy Łacińskiego, biskupem koadiutorem Fouadem Twalem.

Z rąk o. Pierbattista Pizzaballa, kustosza Ziemi Świętej, kardynał otrzymał złoty medal pielgrzyma - odznaczenie papieskie Leona XIII przyznawane tym, którzy w sposób szczególny kochają Ziemię Świętą i praktycznie to wyrażają. Kard. Stanisław Dziwisz jest dobroczyńcą franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej przez długoletnią współpracę z papieżem Janem Pawłem II oraz przez własne zaangażowanie na rzecz promowania franciszkańskiej obecności w miejscach zbawienia.

Kard. Dziwisz gości w Izraelu na zaproszenie Komisariatu Ziemi Świętej. Celem wizyty jest poświęcenie mozaiki i drzwi do sanktuarium Prymatu św. Piotra w Tabhdze, ufundowanych przez krakowskie Bractwo Kurkowe. W kolejnych dniach kardynał będzie gościł w Betlejem, spotka się z siostrami elżbietankami oraz ambasador Polski w Izraelu Agnieszką Magdziak Miszewską, zwiedzi też Instytut Yad Vashem, dokumentujący holocaust. Kard. Dziwisz będzie także gościem nuncjusza apostolskiego i delegata apostolskiego w Jerozolimie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama