W minioną sobotę watykańskie biuro prasowe ogłosiło program wizyty Benedykta XVI w Turcji. Papież będzie przebywał w kraju nad Bosforem w dniach 28 listopada - 1 grudnia. Jest to jego piąta podróż zagraniczna od początku pontyfikatu i pierwsza do kraju o większości muzułmańskiej. Jak tłumaczy strona turecka ze względów bezpieczeństwa program papieskiej podróży zawiera wiele "białych plam".
W oficjalnym programie opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe podano jedynie miejsca, w których będzie przebywał Benedykt XVI. Nie ma w nim określenia dokładnej godziny przybycia i trwania wizyty, nie mówiąc już o trasie przejazdu. Nie wiadomo, czy papież będzie poruszał się samochodem, czy helikopterem np. udając się z Ankary do Efezu. Tajemnicą pozostaje, gdzie będzie nocował i gdzie spotka się z większymi grupami ludzi. Wiadomo jedynie, że w Stambule na pewno zamieszka w budynku Nuncjatury Apostolskiej, gdzie w latach 1934-1944 mieszkał abp Angelo Roncalii, późniejszy papież Jan XXIII. W budynku tym znajduje się także siedziba Konferencji Biskupów Turcji.
28 listopada w Ankarze Papież nie spotka się z premierem Recepem Tayyip Erdoganem, lecz jego przedstawicielem. Zgodnie z bardzo ograniczonym protokołem dyplomatycznym Benedykta XVI powita prezydent Ahmet Necdet Sezer. Czy Erdogan po powrocie ze szczytu NATO w Rydze pożegna 1 grudnia głowę Kościoła katolickiego na lotnisku w Stambule pozostaje sprawą otwartą. Na razie są to pobożne życzenia.
Najważniejszym punktem papieskiej podróży do Turcji jest spotkanie na szczycie z honorowym zwierzchnikiem prawosławia Bartłomiejem I w siedzibie patriarchatu Konstantynopola położonym w stambulskiej dzielnicy Fanar. Tam 29 listopada Papież po nawiedzeniu kościoła patriarchalnego św. Jerzego odbędzie prywatną rozmowę z patriarchą. Następnego dnia weźmie udział w tym samym kościele w liturgii z okazji uroczystości patrona Patriarchatu św. Andrzeja. Podczas nabożeństwa Benedykt XVI wygłosi przemówienie i wraz z patriarchą podpisze wspólną deklarację. Wizyta w patriarchacie będzie przebiegała według ścisłego protokołu przygotowanego przez stronę prawosławną. Podkreśla się, że Papież przybywa do Patriarchatu Ekumenicznego zgodnie z tradycją wzajemnych wizyt przedstawicieli obu Kościołów z okazji uroczystości ich patronów. Na uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca do Rzymu przybywa delegacja patriarchatu a w obchodach ku czci świętego Andrzeja 30 listopada bierze udział delegacja watykańska.
Innym punktem, który budzi ciekawość, jest wizyta Benedykta XVI w muzeum Hagia Sofia. Ta największa świątynia Wschodniego Rzymu po upadku Konstantynopola w 1453 r. Został zamieniona przez Osmanów na meczet. Twórca współczesnej Turcji, Kemal Atatürk, w 1934 r. uczynił z niej muzeum. Nie wiadomo, czy będą to czysto turystyczne odwiedziny, czy też Papież odmówi tam choć krótką modlitwę.
Wieczorem Benedykt odbędzie całą serię spotkań: z patriarchą Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i Mesrobem II, metropolitą Kościoła syryjsko-prawosławnego i Wielkim Rabinem Turcji. Nie ma jednak zapowiadanego wcześniej spotkania z przedstawicielami islamu. To spotkanie przewidziano w Ankarze po ceremonii powitania 28 listopada. Benedykt XVI spotka się z szefem urzędu ds. wyznań, Alim Bardakoglu, który jest jednocześnie wielkim mufti Turcji. Bardakoglu jako jeden z pierwszych w ostrych słowach skrytykował wykład Papieża na Uniwersytecie w Regensburgu. Nie wiadomo, czy w swoim wystąpieniu podczas spotkania z muftim albo z korpusem dyplomatycznym, papież nawiąże do tego wystąpienia. Na pewno będzie mówił o podstawach stosunków muzułmańsko-chrześcijańskich, wspólnych zadaniach oraz wzajemnym szacunku i tolerancji. Wspomni również o sytuacji liczącej ok. 150 tys. wiernych chrześcijańskiej mniejszości w Turcji, która od dziesiątków lat jest w różny sposób szykanowana.
W programie papieskiej wizyty przewidziano dwa spotkania z przedstawicielami liczącego ponad 30 tys. Kościoła katolickiego. 29 listopada w Seldżuku, gdzie znajdują się ruiny dawnego Efezu, w Meryem-Ana Evi (Domku Marii) w Efezie, ważnym miejscu związanym z kultem maryjnym, papież odprawi Mszę św. Do Domku Marii w Efezie pielgrzymują zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. Położony na zachodnim wybrzeży Turcji Efez był miejscem działalności św. Pawła Apostoła oraz św. Jana Ewangelisty. Jak głosi tradycja, było to miejsce zaśnięcia Maryi, Matki Jezusa. Drugie spotkanie przewidziano przed południem 1 grudnia w niewielkiej stambulskiej katedrze Ducha Świętego, która może pomieścić zaledwie 100 osób. Tam Papież odprawi Mszę św.
Z powodu zagrożenia zamachami, a także aurą jaka powstała wokół papieskiej wizyty po publikacji kryminału "Zamach na papieża. Kto zabije
Benedykta XVI w Stambule?" autorstwa Yucela Kaya tureckie władze wprowadzą najwyższe środki bezpieczeństwa. Dlatego też nie należy się spodziewać na trasach przejazdu i miejscach spotkań tłumów wiwatujących na część papieża.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.