Watykan: Prezydent Cypru u Papieża

Benedykt XVI przyjął 10 listopada prezydenta Cypru, Tassosa Papadopoulosa.

Cypryjski przywódca złożył też wizytę watykańskiemu sekretarzowi stanu, kard. Tarcisio Bertone. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podczas tych spotkań mówiono o aktualnej sytuacji na Cyprze oraz perspektywach na przyszłość, uwzględniając również zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej. Szczególną uwagę zwrócono na sytuację różnych wspólnot chrześcijańskich. W związku z tym podkreślono swobodę, jaką ciszą się tam katolicy.

Poruszano także zagadnienia europejskie, takie jak integracja kontynentu oraz dialog kultur i religii. Tematem rozmów była ponadto sytuacja międzynarodowa, w tym przyjęcie przez Republikę Cypryjską uchodźców – ofiar niedawnego konfliktu w Libanie.

Celem podróży prezydenta Papadopoulosa jest wyłącznie Stolica Apostolska. Jak informują agencje, wręczył on Ojcu Świętemu album przedstawiający wszystkie kościoły zniszczone lub sprofanowane przez Turków w okupowanej przez nich części wyspy. W większości chodzi o świątynie prawosławne, choć nie brak także katolickich obrządku maronickiego i łacińskiego. Cypryjski przywódca przekazał też Papieżowi ikonę przedstawiającą Matkę Bożą, pochodzącą z cerkwi zniszczonej w tureckiej części wyspy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama