Pod hasłem "Wielowymiarowość Prawdy" w dniach 8-10 listopada odbędą się w Krakowie, ale nie tylko, Dni Jana Pawła II.
Mają one inspirować badania naukowe i popularyzować dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II. Jak podkreślają organizatorzy, tematem wiodącym Dni będzie prawda.
Dni Jana Pawła II zainauguruje już jutro całodniowe sympozjum naukowe "Wymiary prawdy". Rozpocznie się ono o godz. 9.00 w auli Collegium Novum UJ przy ul. Gołębiej 24. Jak podkreśla ks. prof. Tadeusz Dzidek, prorektor PAT, przewodniczący Rady Programowej całego przedsięwzięcia, w ramach sesji naukowej odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości, a jej tematem wiodącym ma być prawda w różnych aspektach. Jutro wieczorem o godz. 19.00 w kościele akademickim św. Marka rozpocznie się spotkanie modlitewne pt. "Tylko prawda jest ciekawa". Przypomniane zostaną teksty o prawdzie Papieża Polaka i jego poezja, przewidziany jest też czas na refleksję w ciszy oraz na modlitwę różańcową, podczas której rozważane będą tajemnice światła.
W czwartek na poszczególnych uczelniach Krakowa i Małopolski odbędą się warsztaty tematyczne z udziałem studentów, mające na celu przybliżenie nauczania Jana Pawła II o prawdzie. Czwartek to także dzień szczególnych świadectw. O godz. 18.00 w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej odbędzie się wieczór świadectw, refleksji i wspomnień tzw. Środowiska. Organizatorzy ufają, że wieczór ten stanie się niezapomnianym spotkaniem z Karolem Wojtyłą.
W piątek o godz. 11.00 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz będzie celebrował Mszę św., a po Eucharystii nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu na esej o prawdzie w myśli Karola Wojtyły i Jana Pawła II. Również w piątek, o godz. 15.30, otwarta zostanie niezwykła wystawa nigdy wcześniej niepokazywanych publicznie zdjęć z wypraw z "Wujkiem", a także pamiątek ze spływów kajakowych, wypraw górskich. Na zakończenie Dni o godz. 18.00 w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert, podczas którego zabrzmi dzieło "Mesjasz". Wstęp na wszystkie imprezy organizowane w ramach Dni jest bezpłatny.
Prorektor PAT, ks. prof. Tadeusz Dzidek, mówiąc o tym, jak zrodził się pomysł organizacji tego przedsięwzięcia, zaznaczył, iż "po śmierci Jana Pawła II pojawiło się pytanie, co z tym dobrem, dziedzictwem, które nam zostawił". - Przy organizacji tych dni chodziło nam o to, aby dziedzictwo Papieża żyło w myśleniu i postawach ludzi, by żyło w myśleniu i postawach Polaków - podkreślił.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.