Benedykt XVI na Gregorianie

Papieski Uniwersytet Gregoriański ma szczególne miejsce w apostolskiej służbie jezuitów Kościołowi powszechnemu - wskazał Benedykt XVI, odwiedzając 3 listopada tę rzymską uczelnię. Nawiązał do osobistych związków, jakie go z nią łączą. Bywał tam nieraz już od Soboru Watykańskiego II, w którym brał udział jako ekspert

Papieski Uniwersytet Gregoriański służy całemu Kościołowi powszechnemu. Znajduje to swój wyraz w fakcie, iż ok. 3 tys. obecnych studentów pochodzi z ponad 130 krajów z pięciu kontynentów, z ponad ośmiuset diecezji i 84 zgromadzeń zakonnych. Wielonarodowościowe jest również grono wykładowców: pochodzą oni z około 40 krajów. Misją i zarazem pragnieniem Uniwersytetu jest – w czym chce być wierny ideałowi swego założyciela Ignacego Loyoli – kształcić przyszłych formatorów. To wszystko czyni z Gregoriany prawdziwa „Universitas nationum” – mówi o. Iglot.

„Jeżeli chodzi o Polaków w historii Gregoriany to jak wynika z przekazów historycznych Polacy studiowali w Kolegium Rzymskim od pierwszych lat jego istnienia - podkreśla o. Inglot - Uczyli się tutaj m.in. tacy jezuici jak Jakub Wujek, Piotr Skarga, Franciszek Bohomolec. Od XIX wieku jezuitów polskich spotykamy także wśród profesorów tej uczelni”.

Obecnie wśród stałych profesorów Uniwersytetu Gregoriańskiego jest sześciu jezuitów polskich; inni czasowo dojeżdżają z wykładami. Dwóch z nich jest Dziekanami: o. Adam Wolanin jest dziekanem Wydziału Misjologii, a o. Marek Inglot dziekanem Wydziału Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kultury. Ponadto o. Jakub Gorczyca wykłada etykę na Wydziale Filozofii; o. Eugeniusz Jędrzej – psychologię; o. Paweł Kapusta – teologię dogmatyczną. Na Wydziale Prawa Kanonicznego profesorem jest o. Janusz Kowal. Do wykładów z teologii biblijnej przygotowuje się o. Jacek Oniszczuk. Wśród profesorów emerytów znajduje się o. Antoni Mruk, wieloletni wykładowca teologii moralnej. Wśród wykładowców spotykamy także innych rodaków, nie jezuitów. Długoletnim profesorem na Wydziale Prawa Kanonicznego był kard. Zenon Grocholewski, obecnie prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego i jako taki – Wielki Kanclerz Uniwersytetu. Na tym samym wydziale wykłady prowadzą: ks. Antoni Stankiewicz i ks. Grzegorz Erlebach. Na tej papieskiej uczelni studiuje obecnie ponad sto osób z Polski: młodzieży, sióstr zakonnych, kleryków i księży.

„Gregoriana jest więc prawdziwym uniwersytetem narodów, którego misją i pragnieniem jest kształcenie przyszłych formatorów. Wizyta Papieża była dla nas rodzinnym, ciepłym spotkaniem z Ojcem Świętym, który kiedyś tu był profesorem. Dzisiaj potwierdził nam naszą misję, którą uznał za jedną z najważniejszych posług jezuitów dla Kościoła Powszechnego” – powiedział o. Inglot.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg