Benedykt XVI: Święci nie są kastą wybranych

Święci nie tworzą wąskiej kasty wybranych, lecz niezmierzoną rzeszę. Należą do niej nie tyko osoby oficjalnie kanonizowane, lecz wszyscy ludzie ochrzczeni, którzy z miłością i wiernością pełnili Bożą wolę - przypomniał Benedykt XVI.

W uroczystość Wszystkich Świętych Papież, zamiast środowej audiencji, sprawował Mszę św. w Bazylice Watykańskiej. W homilii podjął pytanie i odpowiedź św. Bernarda: czemu służy cześć, którą otaczamy świętych? Im samym nic ona nie dodaje. W nas – może rozbudzić pragnienie świętości.

„Lecz jak możemy stać się świętymi, przyjaciółmi Boga? Na to pytanie można przede wszystkim odpowiedzieć negatywnie:, aby być świętymi nie trzeba dzieł czy czynów nadzwyczajnych, nie trzeba mieć wyjątkowych charyzmatów. Dopiero po tym przychodzi odpowiedź pozytywna: trzeba po prostu „służyć” Jezusowi, słuchać Go i naśladować nie tracąc ducha w przeciwnościach” - mówił Benedykt XVI.

Papież przyznał, że świętość wymaga wysiłku, jednak dla wszystkich jest możliwa i osiągalna. Co więcej, wszyscy są do niej powołani.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama