Sprawę księży pedofilów podjął 28 października Benedykt XVI w czasie spotkania z biskupami z Irlandii. Odbywali oni wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.
Papież powiedział m.in., że w takich przypadkach należy "ustalić prawdę o tym, co się stało, aby podjąć niezbędne kroki w celu zapobieżenia ich powtórzeniu się, zapewnienia przestrzegania prawa, a przede wszystkim niesienia pomocy ofiarom i wszystkim, których dotknęło to groźne przestępstwo". Biskupi z Irlandii zakończyli dziś wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.
Ojciec Święty przypomniał, że Kościół w Irlandii miał w ostatnich latach do czynienia z "licznymi i strasznymi przypadkami nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich" i podkreślił, że "są one tym tragiczniejsze, gdy nadużyć tych dopuszczają się ludzie Kościoła". Rany, jakie one czynią, są bardzo głębokie i wymagają odbudowania zaufania ofiar, dodał Benedykt XVI. Jego zdaniem, właściwe rozwiązanie tego problemu będzie "świadectwem odkupieńczej mocy Chrystusowego krzyża".
Papież wyraził nadzieję, że codzienna praca większości pełnych oddania kapłanów "nie zostanie przyćmiona przez nadużycia niektórych ich współbraci" i że ludzie zrozumieją to i nadal darzyć będą duchowieństwo "miłością i szacunkiem".
Nawiązując do sytuacji w Irlandii Północnej Ojciec Święty wezwał do "budowy pokojowej przyszłości" tego regionu w "duchu pojednania i wzajemnego szacunku". Zapewnił, iż modli się w intencji wszystkich, którzy podejmują wysiłki w tym kierunku.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.