Nowa Msza na cześć Jana Pawła II

Nowa Msza św. na cześć Jana Pawła II ukazała się na płycie w Nowym Orleanie.

Rozbudowany utwór muzyczny będzie towarzyszyć uroczystościom liturgicznym.

Nowa Msza św. na cześć Jana Pawła II ukazała się na płycie w Nowym Orleanie. Rozbudowany utwór muzyczny będzie towarzyszyć uroczystościom liturgicznym w tamtejszej katedrze św. Ludwika. Twórcą monumentalnego dzieła, zatytułowanego "Msza Jana Pawła II Wielkiego", jest Jay Weigel, muzyk i dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Nowym Orleanie, który od wielu lat współpracuje ze wspomnianą katedrą. Wydawcą płyty, kosztującej 15 dolarów, jest nowoorleańska wytwórnia jazzowa MCG Records.

Od 12 lat organizuje on w tej świątyni coroczne grudniowe koncerty muzyki sakralnej. O skomponowanie nowego utworu poprosił go rektor katedry ks. Crosby Kern. "Bardzo się tym przejąłem, bo rektor poprosił mnie o napisanie mszy dla Jana Pawła II, który wtedy jeszcze żył" - powiedział Weigel.

Poinformował, że płyta miała się ukazać już w zeszłym roku, ale uniemożliwił to wówczas atak huraganu "Katrina", który poważnie uszkodził dom kompozytora i znajdujące się w nim studio muzyczne. "Kiedy uderzył huragan, znajdowaliśmy się w jego centrum" - opowiada Weigel. Dodał, że musiał powiadomić wytwórnię muzyczną o wstrzymaniu prac nad utworem, "bo nie wiedziałem nawet, w jakim stanie jest mój dom".

Msza miała swoje prawykonanie na wiosnę 2005 r., podczas Festiwalu French Quarter - dorocznego święta muzyki, filmu i sztuki kulinarnej w Nowym Orleanie. Wówczas też nagrano utwór. "Chciałem, żeby pod względem melodii, stylu i harmonii każdy fragment utworu był rozpoznawalny geograficznie" - wyjaśnił kompozytor. Zaznaczył, że na przykład w "Credo" śpiew chóru i melodia są pochodzenia wschodnioeuropejskiego.

Utwór ma rozbudowane partie wokalno-instrumentalne i opiera się na tekstach mszalnych. Składa się ze stałych części (ordinarium missae), jak w każdej Mszy: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei oraz elementów zmiennych (proprium missae), zależnych od uroczystości. Pierwsze tego rodzaju dzieła zaczęły powstawać w okresie, gdy w Kościele panowała trydencka tradycja liturgiczna, odprawiana po łacinie. Kompozytorzy uznali więc, że właśnie w nią najlepiej wpleść wykonanie utworu. Do najsłynniejszych Mszy należy "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta i "Missa solemnis" Ludwiga van Beethovena.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg