Żartują z papieskiego sekretarza

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, ksiądz Georg Gaenswein jest jednym z bohaterów najpopularniejszej we Włoszech audycji rozrywkowej, nadawanej przez drugi program publicznego radia RAI.

Stałym punktem codziennego programu, prowadzonego przez znanego komika Fiorello, jest parodia niemieckiego prałata.

Audycji "Viva Radio 2" słucha codziennie kilka milionów osób. Emitowana jest po południu i - ze względu na wielką popularność - powtarzana przed północą. W każdym sezonie jej bohaterem jest inna znana osobistość. Zimą i wiosną tego roku parodiowano ówczesnego prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego oraz premiera Silvio Berlusconiego.

Teraz bohaterami żartów są obecny szef państwa Giorgio Napolitano i papieski sekretarz, cieszący się we Włoszech ogromną popularnością także dzięki kolorowej prasie, publikującej jego zdjęcia z kortu tenisowego i innych nieformalnych sytuacji.

W czasie audycji Fiorello, jeden z najbardziej znanych włoskich showmanów radia, telewizji i estrady, "dzwoni" do księdza Gaensweina, w którego postać wciela się występujący w programie parodysta. Podczas wtorkowej "rozmowy" żartowano z tego, że niemiecki ksiądz, słynący z zamiłowania do sportów zimowych, zainstalował w Watykanie urządzenie do produkcji sztucznego śniegu i kazał tam zbudować tor narciarski.

Tematem żartów była nawet niedzielna kanonizacja czworga błogosławionych z Włoch, Meksyku i Francji, o których Benedykt XVI mówił podczas mszy, że ich imiona na trwałe wejdą do historii Kościoła. Parodiowany w radiu ksiądz Gaenswein, zapytany o nazwiska nowych świętych, odparł, że ich nie zna.

Tematem częstych żartów z księdza Gaensweina jest także jego elegancja, granicząca z przywiązaniem do luksusu i światowego życia.

Po raz pierwszy osobisty sekretarz papieża jest bohaterem żartów, nadawanych w publicznym radiu. Warto zauważyć, że zawsze dowcipy są pełne sympatii i nie przekraczają granicy dobrego smaku, a komentatorzy wypowiadający się na temat popularnej audycji wyrażają powszechne przekonanie, że dzięki temu popularność lubianego przez media przystojnego, wysportowanego duchownego jeszcze bardziej wzrasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg