Od poniedziałku w obiegu jest pierwszy w historii Polski banknot kolekcjonerski z Janem Pawłem II.
Do tej pory Narodowy Bank Polski emitował jedynie monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Papieża. Banknot o nominale 50 zł, rozprowadzony zostanie w 2 mln egzemplarzy.
Do tej pory Narodowy Bank Polski wydał 12 emisji kolekcjonerskich monet z wizerunkiem Jana Pawła II, ostatnia emisja miała miejsce w czerwcu 2005 roku. Począwszy od 1982 roku do obiegu trafiło w sumie 47 rodzajów monet. Impulsem do kolejnych emisji były najczęściej papieskie pielgrzymki lub jubileusze pontyfikatu.
Inicjatywa wyemitowania banknotu została skonsultowana z przewodniczącym KEP abp Józefem Michalikiem, nuncjuszem apostolskim abp. Józefem Kowalczykiem, kard. Józefem Glempem i kard. Stanisławem Dziwiszem. Projekt zyskał aprobatę, podczas jego powstawania konsultowano się z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim.
Na stronie przedniej banknotu znajduje się portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność pontyfikatu. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia. W ręku trzyma pastorał, w prawym dolnym rogu banknotu jest napis: "Jan Paweł II" oraz czas trwania pontyfikatu "16 X 1978 - 2 IV 2005".
Strona odwrotna banknotu przedstawia gest szacunku nowo wybranego Papieża dla kard. Stefana Wyszyńskiego, który Jan Paweł II zrobił w trakcie Mszy św. inaugurującej pontyfikat, całując ówczesnego prymasa Polski w rękę.
Po prawej stronie tej sceny został umieszczony cytat z Listu do Polaków, który nazajutrz po tym wydarzeniu Jan Paweł II odczytał podczas spotkania z rodakami w watykańskiej Auli Pawła VI: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei".
Pod cytatem widnieje faksymile podpisu papieża oraz data wypowiedzenia tych słów - 23.10.1978. W tym roku przypada 25. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego oraz 50. rocznica uwolnienia go z więzienia.
Widoczny pod tekstem kontur klasztoru na Jasnej Górze ma podkreślać rolę sanktuarium jasnogórskiego w dziejach Polski i historii życia Ojca Świętego i Prymasa Tysiąclecia. Pod sylwetkami obydwu postaci umieszczono na wstęgach dewizę biskupią każdego z nich "Totus Tuus" - dewiza Jana Pawła II oraz "Soli Deo" - dewiza kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Na znaku wodnym został wykorzystany herb papieski jako jeden z najbardziej znanych emblematów związanych z Janem Pawłem II. Na obydwu stronach banknotu wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych spiętych sznurem.
Na znaku wodnym znajduje się herb papieski, a mikrodruki wypełniające kontury kontynentów na globie z przedniej strony banknotu zawierają nazwy państw, które odwiedził Jan Paweł II.
Jeden z banknotów będzie miał numer seryjny zawierający datę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża: "JP0161078".
Do rozprowadzania banknotów włączył się Bank Pocztowy. W 4,5 tys. placówkach pocztowych i Banku Pocztowego można było składać subskrypcję na banknot. 50 gr z każdej subskrypcji trafiło na Fundusz Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Patronat medialny nad emisją banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego pontyfikat Jana Pawła II objęła TVP, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, serwis "Opoka" oraz Wirtualna Polska.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.