"Stolica Apostolska pragnie kontynuować dialog z islamem" - stwierdził kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu 14 października wypowiedział się dla włoskiej telewizji RAI 2.
Jest on przekonany, że katolicy i muzułmanie winni współpracować w sprawach istotnych dla przyszłości całego rodzaju ludzkiego. W tym kontekście wymienił obronę życia ludzkiego i rodziny, których współczesny świat nie może się wyrzec.
O woli kontynuowania przez Stolicę Apostolską dialogu z islamem świadczy również wysyłanie każdego roku przez Papieską Radę do spraw Dialogu Międzyreligijnego przesłania do muzułmanów z okazji Ramadanu. Kard. Bertone jest przekonany, że planowana na przełomie listopada i grudnia pielgrzymka Ojca Świętego do Turcji będzie sprzyjać spotkaniom i rozmowom z wysokimi przedstawicielami islamu oraz władzami politycznymi kraju.
Natomiast przejawem woli kontynuowani dialogu z katolikami jest opublikowany 15 października bezprecedensowy list otwarty 38 wybitnych przedstawicieli islamu do Benedykta XVI. Wyrażają oni wdzięczność Ojcu Świętemu za spotkanie z ambasadorami krajów muzułmańskich 25 września oraz przyjmują zapewnienie, że opinie Emanuela II Paleologa nie są osobistymi poglądami Papieża.
Sygnatariusze dokumentu dokonują analizy przemówienia Ojca Świętego w Ratyzbonie, nie kryjąc swoich zastrzeżeń. Są jednak przekonani, że dla pokoju w świecie niezbędne jest przejście od ulicznych manifestacji agresji do szczerych i bezpośrednich rozmów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.