Benedykt XVI przyjął na audiencji premiera Włoch Romano Prodiego.
Była to pierwsza wizyta nowego szefa włoskiego rządu w Watykanie od objęcia przez niego stanowiska po kwietniowych wyborach parlamentarnych.
Komunikat wydany po tej audiencji przez watykańskie biuro prasowe jest podobny do tego, jaki ogłoszono dzień wcześniej po spotkaniu Benedykta XVI z premierem Jarosławem Kaczyńskim.
Rozmowa papieża z Romano Prodim trwała około 35 minut. Wizytę szefa rządu w Watykanie transmitowało kilka włoskich stacji telewizyjnych.
Po audiencji watykańskie biuro prasowe poinformowało, że tematem rozmowy była m.in. sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz zaangażowanie Włoch w Libanie, dokąd w ramach międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL pojechało 2500 żołnierzy włoskich. Mowa była również o znaczeniu wartości chrześcijańskich w procesie integracji europejskiej.
W oświadczeniu podkreślono również, że "podczas serdecznych rozmów dokonano przeglądu tematów dotyczących stosunków dwustronnych między Stolicą Apostolską a Republiką Włoską ze szczególnym odniesieniem do dziedzin bioetyki, obrony i krzewienia życia oraz rodziny, solidarności, dialogu między religiami i kulturami i edukacji młodzieży".
Po czwartkowej wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego w wydanym przez Watykan komunikacie znalazło się stwierdzenie że "w czasie rozmów dokonano wymiany opinii na temat sytuacji międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem procesu integracji europejskiej oraz spraw związanych z chrześcijańskimi korzeniami kontynentu. Przy tej okazji odniesiono się także do problemów moralnych i religijnych, które dotyczą życia państw, zwłaszcza w odniesieniu do bioetyki, obrony i krzewienia życia oraz rodziny, solidarności, wolności religijnej i dialogu kultur".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.