Szaty Jana Pawła II, wystawione w Teatrze Nowym w Poznaniu, można będzie oglądać w ramach tegorocznych Dni Papieskich w stolicy Wielkopolski.
Rozpoczynające się w najbliższą sobotę i zaplanowane do 22 października Dni w archidiecezji poznańskiej będą poświęcone 60. rocznicy święceń kapłańskich Karola Wojtyły i jego rozstaniu z Teatrem Rapsodycznym.
Białą sutannę, piuskę i buty, w których Jan Paweł II odbył kilka zagranicznych pielgrzymek, powitał symbolicznie we wtorkowe południe w foyer teatru, w obecności przybyłych dziennikarzy, duszpasterz środowisk twórczych ks. Antoni Klupczyński, odmawiając wraz z nimi modlitwę "Anioł Pański".
- Jan Paweł II jest dla ludzi teatru kimś bardzo bliskim. Nie tylko jako kolega aktor, ale także jako autor piszący dla sceny. Papieskie szaty będą więc dla nas symbolizować obecność tego kapłana, poety i aktora - powiedział dziennikarzom dramaturg Teatru Nowego, Sergiusz Sterna-Wachowiak.
16 października - w dniu wyboru kardynała Wojtyły na Papieża - na deskach Teatru Nowego warszawski aktor i reżyser operowy i teatralny Ryszard Peryt odczyta fragmenty poezji Karola Wojtyły. Dzień wcześniej w poznańskim teatrze z udziałem m.in. Joanny Szczepkowskiej odbędzie się promocja albumu "Jan Paweł II do artystów. Artyści Janowi Pawłowi II".
Dni Papieskie w Poznaniu rozpoczną się w najbliższą sobotę 14 bm. wieczorem Apelem Jasnogórskim przy stojącym na Ostrowie Tumskim pomniku Jana Pawła II. Po wspólnej modlitwie w katedrze rozpocznie się całotygodniowa lektura Pisma Świętego. Będzie ona polegała na tym, że do wyłożonej na specjalnym pulpicie księgi Biblii będzie mógł podchodzić każdy chętny i przeczytać w ciszy dowolny fragment.
W ramach Dni przewidziano również recytację dramatu Juliusza Słowackiego "Król Duch" w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera, pokaz filmu Wandy Różyckiej-Zborowskiej pt. "Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II" oraz rozstrzygnięcie konkursu literacko-fotograficznego.
W programie Dni Papieskich jest także uroczysta Msza św., która zainauguruje nowy rok akademicki w archidiecezji poznańskiej. Odprawi ją w kościele św. Rocha w Poznaniu w najbliższą niedzielę arcybiskup Stanisław Gądecki.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.