Współpraca katolicko-islamska w Stanach Zjednoczonych będzie kontynuowana - zapewniają liderzy dialogu ze strony Konferencji Biskupów USA i Muzułmańskiego Stowarzyszenia Ameryki Północnej.
Ich zdaniem, wykład wygłoszony przez Benedykta XVI na Uniwersytecie Ratyzbońskim i reakcja świata islamskiego nie tylko nie zatrzymają dialogu międzyreligijnego, ale pomogą uczynić krok naprzód.
„Religia jest duchową i anielską stroną człowieka, jej rolą jest umacniać, a także pomagać w przezwyciężaniu jakichkolwiek skłonności do używania przemocy”- napisał dr Sayyid M. Syeed, sekretarz generalny Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzułmanów w liście elektronicznym przesłanym do katolickiej agencji CNS. John Borelli, były długoletni doradca episkopatu amerykańskiego do spraw dialogu międzyreligijnego, stwierdził z kolei, że lata doświadczeń nauczyły go, iż sytuacje podobne do tej mogą zakończyć się zrobieniem w dialogu wielkiego kroku do przodu. „Ci, którzy nie są zainteresowani dialogiem mogą interpretować słowa papieża na swój sposób, my jednak chcemy rozmawiać z naszymi islamskimi partnerami, którym naprawdę zależy na rozmowie” - stwierdził Borelli.
Zapoczątkowany 20 lat temu dialog za główny cel stawia sobie wzajemne zrozumienie i obustronny szacunek. W jego dorobku można znaleźć m.in. ogólnokrajowe i regionalne konferencje organizowane wspólnie przez episkopat i Zjednoczoną Radę Islamu w USA, wspólne oświadczenia biskupów i czołowych imamów, liczne spotkania, a także wspólną podróż do Rzymu hierarchów amerykańskich i przywódców amerykańskiego Islamu.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.