Współpraca katolicko-islamska w Stanach Zjednoczonych będzie kontynuowana - zapewniają liderzy dialogu ze strony Konferencji Biskupów USA i Muzułmańskiego Stowarzyszenia Ameryki Północnej.
Ich zdaniem, wykład wygłoszony przez Benedykta XVI na Uniwersytecie Ratyzbońskim i reakcja świata islamskiego nie tylko nie zatrzymają dialogu międzyreligijnego, ale pomogą uczynić krok naprzód.
„Religia jest duchową i anielską stroną człowieka, jej rolą jest umacniać, a także pomagać w przezwyciężaniu jakichkolwiek skłonności do używania przemocy”- napisał dr Sayyid M. Syeed, sekretarz generalny Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzułmanów w liście elektronicznym przesłanym do katolickiej agencji CNS. John Borelli, były długoletni doradca episkopatu amerykańskiego do spraw dialogu międzyreligijnego, stwierdził z kolei, że lata doświadczeń nauczyły go, iż sytuacje podobne do tej mogą zakończyć się zrobieniem w dialogu wielkiego kroku do przodu. „Ci, którzy nie są zainteresowani dialogiem mogą interpretować słowa papieża na swój sposób, my jednak chcemy rozmawiać z naszymi islamskimi partnerami, którym naprawdę zależy na rozmowie” - stwierdził Borelli.
Zapoczątkowany 20 lat temu dialog za główny cel stawia sobie wzajemne zrozumienie i obustronny szacunek. W jego dorobku można znaleźć m.in. ogólnokrajowe i regionalne konferencje organizowane wspólnie przez episkopat i Zjednoczoną Radę Islamu w USA, wspólne oświadczenia biskupów i czołowych imamów, liczne spotkania, a także wspólną podróż do Rzymu hierarchów amerykańskich i przywódców amerykańskiego Islamu.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.