Benedykt XVI do muzułmanów: Jest mi bardzo przykro

Papież Benedykt XVI powiedział w czasie modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo powiedział, że jest mu bardzo przykro z powodu tego, jak muzułmanie zrozumieli jego słowa wypowiedziane w czasie wykładu w Ratyzbonie.

Słowa Papieża zostały przyjęte oklaskami i aprobujacymi okrzykami. Benedykt XVI odpowiedział pielgrzymom: "Dodajecie mi otuchy".

Benedykt XVI stwierdził, że przeżył podczas pielgrzymki do Bawarii głębokie doświadczenie duchowe, w którym skrzyżowały sie jego osobiste wspomnienia i konieczność głoszenia Ewangelii ludziom naszych czasów. Podziękował za to doświadczenie Bogu i ludziom, którzy je przygotowali.

Papież zapowiedział, że więcej uwagi poświęci swojej pielgrzymce podczas audiencji generalnej w najbliższą środę.

Następnie powiedział:

- W tej chwili pragnę jedynie dodać, że jestem prawdziwie zasmucony reakcjami wywołanymi przez krótki fragment mojego przemówienia, na Uniwersytecie w Ratyzbonie, uznany za obraźliwy dla wrażliwości wierzących muzułmanów, podczas gdy chodziło o cytat ze średniowiecznego tekstu, który w żaden sposób nie odzwierciedla moich osobistych przekonań.

Wczoraj kardynał sekretarz stanu wydał w tej sprawie deklarację, w której wyjaśnił prawdziwy sens moich słów. Mam nadzieję, że przyczyni się to uspokojenia ducha i wytłumaczy autentyczne znaczenie mojego przemówienia, które w swej całości stanowiło zaproszenie do otwartego i szczerego dialogu, z wielkim wzajemnym szacunkiem

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama