Benedykt XVI jest w Bawarii

Z wielką punktualnością Benedykt XVI przybył do Monachium, rozpoczynając swoją pielgrzymkę do Bawarii.

Na lotnisku Papieża witali nie tylko przedstawiciele najwyższych władz Niemiec, z prezydentem i panią kanclerz, biskupi, ale także licznie zgromadzeni mieszkańcy Bawarii w swych charakterystycznych strojach.

Lotnisko ozdobione było flagami papieskimi, niemieckimi, bawarskimi oraz flagami Unii Europejskiej. Odegrano trzy hymny (watykański, niemiecki i bawarski).

Wśród witających Ojca świętego byli mieszkańcy miejscowości związanych z jego dzieciństwem i młodością. Ich obecność sprawiła Papieżowi widoczną radość.

"Ze wzruszonym sercem wchodzę na tę ziemię po raz pierwszy po rozpoczęciu mojego pontyfikatu, na tę bawarską ziemię" - tymi słowami Benedykt XVI rozpoczął przemówinie powitalne.

Papież powiedział, że wracają do niego wspomnienia związane z miejscami, które odwiedzi, a także z ludźmi, których spotkał na swej drodze życiowej.

Zwrócił uwagę na kilkusetletnią historię związków Bawarii z Rzymem.

Rozpoczynam tę podróż apostolską, aby przyszłe generacje mogły być wierne temu dziedzictwu, które ten kraj wypracował - mówił Papież.

Benedykt XVI przypomniał, że Bawaria jest częścią Niemiec, częścią historii Niemiec, na którą składają się wzloty i upadki, ale zaznaczył, że w Bawarii jest wielka chrześcijańska tradycja. Powiedział, że chciałby rozszerzyć swoją pielgrzymkę na inne regiony Niemiec.

Pozdrowił wiernych Kościoła luterańskiego i prawosławnego, a także wyznawców innych religii.

Swoje przemówienie zakończył pozdrowieniem Grüss Gott.

O 17.30 Benedykt XVI przybył na monachijski Marienplatz, gdzie przywitał go premier Bawarii i miejscowy biskup.

Papież powiedział, że staje w miejscu, w którym dokonała się wielka przemiana w jego życiu, gdzie oddał się Maryi, skąd został powołany do Rzymu.

Po przemówieniu Papież odmówił modlitwę do Matki Bożej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama