'Karol - Papież, który pozostał człowiekiem' 13 października w kinach

Film Karol - Papież, który pozostał człowiekiem w reżyserii Giacomo Battiato, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej, wejdzie na ekrany polskich kin 13 października - poinformował dystrybutor filmu, firma Interfilm.

Film jest kontynuacją znanego już polskim widzom obrazu "Karol - człowiek, który został Papieżem".

Pierwsza cześć filmu, zrealizowana rok temu także przez Giacomo Battiato, opowiadała o losach Karola Wojtyły - najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa, aż do momentu wyboru na głowę Stolicy Piotrowej.

Jej kontynuacja zatytułowana "Karol - papież, który pozostał człowiekiem", zaczyna się od scen czuwania wiernych na Placu św. Piotra w czasie ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Potem rozpoczyna się opowieść o pontyfikacie, począwszy od jego inauguracji 22 października 1978 r.

Film pokazuje pierwsze pielgrzymki papieskie - do Meksyku oraz do Polski. Pielgrzymka do Polski w 1979 r. została pokazana tak, jak transmitowała ją polska telewizja, która na żądanie władz, nie pokazywała tłumów na papieskich mszach.

Szczegółowo opowiedziano o tragicznych wydarzeniach związanych z zamachem na życie Jana Pawła II. Reżyser zrekonstruował wydarzenia z 13 maja 1981 r. Sekwencję scen zamyka wypowiedź komunistycznego działacza, który skonsternowany wiadomością o tym, że papież przeżył, mówi: "to jeden z naszych największych błędów. Wróg stał się żywym męczennikiem".

Znaczącą część filmowej opowieści stanowią obrazy z pielgrzymek po świecie: do Ameryki Łacińskiej, Afryki, do Indii, do leprozorium prowadzonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.

Film przedstawia też kolejne etapy choroby Parkinsona, stopniowo pozbawiającej papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia. Kończy się sceną z pogrzebu Jana Pawła II.

Oprócz Piotra Adamczyka, widzowie zobaczą w filmie m.in. Dariusza Kwaśnika, Michele Placido, Małgorzatę Belę i Lecha Mackiewicza.

Prapremiera filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" odbyła się w Watykanie w marcu tego roku. Projekcja, w której razem z Benedyktem XVI uczestniczyło 6 tys. widzów, zakończyła się kilkuminutową owacją na stojąco.

Po pokazie papież Benedykt XVI powiedział, że film ten przedstawia Jana Pawła II jako "niezmordowanego proroka nadziei i pokoju".

"Do naszej pamięci powróciły słowa wypowiedziane głosem pełnym oburzenia, gdy potępiał ucisk reżimów totalitarnych, zabójczą przemoc oraz wojnę; słowa pocieszenia, nadziei i solidarności z rodzinami ofiar konfliktów oraz dramatycznych zamachów, jak atak na wieże World Trade Center w Nowym Jorku; pełne odwagi oskarżenia pod adresem konsumpcyjnego społeczeństwa i hedonistycznej kultury" - mówił Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama