Benedykt XVI ogłosił najbliższą niedzielę 23 lipca specjalnym dniem modlitwy i pokuty w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.
Jednocześnie zaprosił duszpasterzy i wiernych wszystkich Kościołów partykularnych, jak również wszystkich wierzących na świecie, aby błagali Boga o bezcenny dar pokoju. Poinformowało o tym 20 lipca w specjalnej deklaracji Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Stwierdza ona, że Ojciec Święty prosi zwłaszcza o modlitwę do Pana, aby "natychmiast ustała wymiana ognia między stronami, aby szybko przywrócono korytarze humanitarne w celu umożliwienia niesienia pomocy cierpiącej ludności, aby rozpoczęły się rozsądne i odpowiedzialne rozmowy i aby położyć kres sytuacjom niesprawiedliwości, istniejącym w tym regionie". Dokument przypomina, że Papież wspominał już o tym w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 16 bm.
Biuro Prasowe podkreśla następnie prawa poszczególnych narodów tych ziem: Libańczyków, którzy oczekują, że integralność i suwerenność ich kraju zostanie uszanowana, Izraelczyków - do życia w pokoju w swym państwie i Palestyńczyków - do posiadania swej ojczyzny, wolnej i suwerennej.
Na zakończenie deklaracja stwierdza, że "w tej bolesnej chwili Jego Świątobliwość kieruje także apel do organizacji charytatywnych, aby pomogły wszystkim narodom, dotkniętym tym bezlitosnym konfliktem".
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.