Z wdzięcznością noszę w sercu przeżycia, jakie towarzyszyły mi podczas wizyty w Polsce - powiedział Benedykt XVI po polsku podczas audiencji generalnej w Watykanie.
Papież podsumował pielgrzymkę do Polski i ponowił apel: "Niechaj dzisiejsza ludzkość nie zapomina o Auschwitz i innych "fabrykach śmierci", w których reżim nazistowski próbował wyeliminować Boga, by zająć Jego miejsce!" Na placu św. Piotra zebrało się 35 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski.
Przed audiencją Papież tradycyjnie przejechał pomiędzy sektorami serdecznie witany przez pielgrzymów. Katechezę poprzedziło odczytanie fragmentu Ewangelii św. Mateusza (Mt 7, 24-27): "Dobra lub zła budowa" ze słowami: "Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale".
Słowa Papieża kilkakrotnie przerywały gromkie brawa, przede wszystkim pielgrzymów z Polski. Nad głowami pielgrzymów powiewały liczne polskie flagi i transparenty. Papież podziękował władzom, Episkopatowi, Kościołowi w Polsce i wszystkim Polakom za zaproszenie i tak ciepłe przyjęcie. Wspomniał wszystkie etapy pielgrzymki.
- "Trwajcie mocni w wierze" to przesłanie, które zostawiłem synom i córkom umiłowanej Polski zachęcając ich, aby kroczyli w wierności Chrystusowi i Kościołowi. Aby nie brakowało w Europie i na świecie wkładu ich ewangelicznego świadectwa. Wszyscy chrześcijanie muszą czuć się zaangażowani w dawanie tego świadectwa, aby oszczędzić ludzkości trzeciego tysiąclecia takich straszliwych wydarzeń jakie miały miejsce w obozie Auschwitz-Birekenau - mówił Papież.
Odnosząc się do wizyty w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau powiedział: - W obozie Auschwitz-Birkenau, jak w innych podobnych obozach, Hitler kazał eksterminować ponad sześć milionów Żydów. W Auschwitz-Birkenau zginęło też ok. 150 tys. Polaków i dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet innych narodowości. W obliczu grozy Auschwitz nie ma innej odpowiedzi, jak Krzyż Chrystusa: Miłość, która zstąpiła na samo dno otchłani zła, aby zbawić człowieka u korzeni, gdzie wolność jego może zbuntować się przeciwko Bogu. Niechaj dzisiejsza ludzkość nie zapomina o Auschwitz i innych "fabrykach śmierci", w których reżim nazistowski próbował wyeliminować Boga, by zająć Jego miejsce! Niechaj nie popada w pokusę nienawiści rasowej, która jest źródłem najgorszych form antysemityzmu! Niechaj ludzie znów uznają, że Bóg jest Ojcem wszystkich i wszystkich nas wzywa w Chrystusie, byśmy budowali razem świat sprawiedliwości, prawdy i pokoju! O to chcemy prosić Pana za wstawiennictwem Maryi.
Ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu odczytał polskie streszczenie papieskiej katechezy: - Pragnę przejść wraz z Wami etapy podróży apostolskiej do Polski, która dane mi było odbyć w minionych dniach. Byłem w miejscach związanych ze wspomnieniem umiłowanego Jana Pawła II. Było to prawdziwie niezapomniane doświadczenie. Miałem możliwość zatrzymać się i modlić w miejscach, w których On się modlił, spotkać entuzjastyczne tłumy. W których On się z nimi spotykał, w decydujących momentach historii tego wielkiego narodu. Chcę wyrazić wielkie dzięki katolikom i całemu narodowi polskiemu, który przyjmował mnie z serdecznością pełną ciepła ludzkiego i duchowego.
Benedykt XVI osobiście odczytał streszczenie katechezy po francusku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku i portugalsku oraz pozdrowił pielgrzymów mówiących tymi językami.
Zwracając się do Polaków Papież powiedział: - Witam obecnych tu Polaków. Z wdzięcznością noszę w sercu przeżycia, jakie towarzyszyły mi podczas wizyty w Polsce. To był rzeczywiście czas wzajemnego umacniania się w wierze, czas świadectwa i chrześcijańskiego entuzjazmu, czas łaski. Bogu za to dziękuję. Jestem wdzięczny władzom, episkopatowi, Kościołowi w Polsce i wszystkim Polakom za zaproszenie i tak ciepłe przyjęcie. Pozdrawiam młodzież, z którą spotkałem się w Krakowie, i tę, która już po raz dziesiąty gromadzi się na polach lednickich. Wszystkich zawierzam Maryi, Królowej Polski i z serca błogosławię.
Wśród pielgrzymów z Polski na audiencji obecni byli m.in. wierni z: archidiecezji częstochowskiej, warszawskiej, diecezji radomskiej, opolskiej.
Na zakończenie Papież odmówił z pielgrzymami modlitwy "Ojcze nasz" i "Regina Caeli", po czym udzielił zebranym apostolskiego błogosławieństwa razem z obecnymi na placu św. Piotra biskupami.
Papież kontynuuje tradycję wprowadzoną przez Jana Pawła II, który zawsze po każdej ze swych 104 pielgrzymek zagranicznych dzielił się z wiernymi swoimi refleksjami i przypominał ich najważniejsze wydarzenia.
Była to 53. audiencja ogólna Benedykta XVI od początku pontyfikatu i 21 z kolei w 2006 r.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.