Portugalia: Beatyfikacja Rity Lopes de Almeida

W Viseu w Portugalii została 28 maja wyniesiona do chwały ołtarzy Rita Lopes de Almeida. Żyła ona w tamtejszej diecezji na przełomie XIX i XX wieku. Zmarła w roku 1913, mając 65 lat.

Beatyfikacji przewodniczył w imieniu ojca świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. José Saraiva Martins pochodzi z tej samej części Portugalii, co nowa błogosławiona. „Obecnie jej pamięć – powiedział purpurat w homilii – rozciąga się od Portugalii po Brazylię, Boliwię, Paragwaj, Angolę i Mozambik. Łączy jej ojczystą ziemię z kontynentem amerykańskim i afrykańskim”. W tych właśnie krajach działa dziś założone przez nią zgromadzenie sióstr Jezusa, Maryi i Józefa. Powołała je do opieki nad biednymi i opuszczonymi dziewczętami. W trosce o ich wychowanie zakładała kolegia, które dały początek wspólnocie zakonnej. Bł. Rita Lopes de Almeida odznaczała się wrażliwością na promocję kobiety i rodziny. Gorliwie szerzyła modlitwę różańcową. Krótko przed jej śmiercią antyklerykalne władze Portugalii większość sióstr wygnały z kraju. Jednak znalazły one wówczas schronienie w Brazylii, gdzie kontynuowały swą pracę. Dopiero w 20 lat po śmierci założycielki - od roku 1934 mogły znowu działać w Portugalii.

Na czym polega aktualność przesłania nowej błogosławionej? Radio Watykańskie zapytało o to prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Kard. Jose Saraiva Martins: „Charakterystycznym punktem jej świętości była macierzyńska, pełna miłości uwaga skupiana na dzieciach ubogich i opuszczonych, którym heroicznie oddała życie. Dosłownie oddała życie za nie. A nie większej miłości jak ta, gdy ktoś oddaje życie za braci. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że na początku XX wieku Kościół w Portugalii z powodu sytuacji politycznej i kasaty zakonów zapisał wzniosłe karty męczeństwa. Trzeba było iść na wygnanie – tak jak przypadło duchowym córkom matki Rity właśnie w roku 1913, gdy umierała ona w rodzinnej Ribafeicie”.

RV. Na czym polega aktualność jej przesłania?

Kard. Saraiva Martins: „Bł. Rita postawiła w centrum swej uwagi dzieci ubogie i opuszczone. Jej córki duchowe otrzymały i rozwinęły to przesłanie. Równocześnie uwydatniły trwałość i prostotę jej intuicji pedagogicznych, a także jej konkretny wkład w masową alfabetyzację w Portugalii i Brazylii. Do dziś jest ona kochającą matką tysięcy dzieci w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Matka Rita nie mogła nam zostawić przesłania bardziej aktualnego. Dziś codzienna kronika przypomina nam gorycz dzieci, które się zabija, odrzuca, obraża ich wstyd i niewinność – dzieci, które się sprzedaje, zniewala, przedwcześnie szkoli do wojny”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama