Izraelska prasa o wizycie Benedykta XVI

Relacje i komentarze w Izraelu po wizycie Benedykta XVI w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau podkreślały wymowę przesłania Papieża z perspektywy wspólnoty żydowskiej.

Media zgodnie uznają, że wizyta Ojca Świętego w byłym obozie zagłady była najważniejszym wydarzeniem polskiej pielgrzymki.

Wymowne były tytuły w poniedziałkowych w izraelskich dziennikach, obszerne relacje z ceremonii modlitewnej oraz zamieszczane fotografie.

Dziennik "Ha'arec" opublikował na pierwszej stronie dużą kolorową fotografię z ceremonii w Birkenau, z tęczą w tle. W tytule przywołano słowa Benedykta XVI: "Nie mogłem tutaj nie przyjechać" i zaznaczono, że Papież modlił się też po niemiecku.

W największym izraelskim dzienniku, "Idijot Ahronot", tytuł na rozkładówce w środku gazety, był chyba najbardziej poruszający: "Elohim, madua szatakta?" - "Boże, dlaczego milczałeś?". Wielu izraelskich komentatorów uderzyło pytanie Benedykta XVI o milczenie Boga w obliczu zbrodni Holokaustu i powoływali się na te słowa w artykułach. Zauważono też przejmujące przywołanie przez Benedykta XVI fragmentu Psalmu 22: wołania udręczonego ludu Izraela, wydanego na zatratę, z powodu wiary w Jedynego Boga.

Dziennik "Maariv" w środku gazety relację z papieskiej wizyty opatrzył tytułem: "Papież w Auschwitz" i umieścił dużą fotografię Benedykta XVI przechodzącego przez bramę byłego obozu.

Największy izraelski rosyjskojęzyczny dziennik "Wiesti" skromniej informował o wizycie Papieża w byłym obozie. Użyto w tytule nazwy Oświęcim, podczas, gdy wszystkie inne gazety używały niemieckiej nazwy obozu: Auschwitz. W krótkiej notatce podkreślono, że Papież mówił po włosku, aby nie urazić uczuć wszystkich bliskich ofiar nazizmu.

W relacjach prasowych powtarzano słowa Benedykta XVI, że nie mógł on jako Papież i syn narodu niemieckiego nie przybyć na miejsce zagłady setek tysięcy niewinnych ludzi. Zwrócono uwagę, że Ojciec Święty użył też hebrajskiego słowa Shoah. Przytaczano także myśl Benedykta XVI o braku słów wobec ogromu zbrodni, której dokonano w obozie.

Media przypominały, że Joseph Ratzinger jako młody chłopiec został wcielony do organizacji Hitlerjugend i do pomocniczych formacji obrony przeciwlotniczej. Izraelscy komentatorzy stale podkreślali, że obecność Papieża niemieckiej narodowości w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym miała symboliczną i historyczną wymowę. Uznano, że będzie miała duże znaczenie na drodze pojednania i w dialogu między Żydami, Niemcami i Polakami.

W izraelskich dziennikach poinformowano też szeroko o ataku na głównego rabina Polski Michaela Schudricha w Warszawie. Uznano to za kolejny akt o podłożu antysemickim, który położył cień na wizytę Papieża w obozach Auschwitz - Birkenau.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg