Rekordy papieskiej pielgrzymki

Ponad 2,5 miliona Polaków spotkało się z Papieżem, ponad 10 milionów oglądało relacje z papieskiej pielgrzymki przygotowywane przez Telewizję Polską. Zanotowano rekordową oglądalność.

- To najlepszy wynik oglądalności jaki zanotowała TVP w tak długim przedziale czasu. Nawet transmisje sportowe nie miały tak dużej oglądalności - poinformował Andrzej Jeziorek, dyrektor TVP 3, odpowiedzialny za obsługę pielgrzymki ze strony Telewizji Polskiej.

Najwięcej widzów obejrzało pożegnanie Papieża na lotnisku w Balicach. Ogromną popularnością cieszyło się także spotkanie w Auschwitz-Birkenau, które za pośrednictwem telewizji obejrzało prawie 8 milionów widzów, Mszę św. na Błoniach - 6,5 miliona.

Równie dużą popularnością co 22 bezpośrednie relacje ze spotkań z Papieżem obsługiwane przez 100 operatorów cieszyły się również specjalnie przygotowywane "Studia papieskie". Średnia oglądalność w grupie powyżej 4 lat, czyli - jak tłumaczył Andrzej Jeziorek: "wszystkich, którzy potrafią uruchomić telewizor", wyniosła w tym czasie około 54 proc.

Jak poinformował generał Marek Bieńkowski, Komendant Główny Policji, w spotkaniach z Papieżem wzięło udział ponad 2,5 miliona Polaków. Według szacunków policji, najwięcej osób, ponad 900 tys., wzięło udział we Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI na krakowskich Błoniach. W przeddzień modliło się tam 600 tys. młodzieży. Na trasach przejazdu Ojca Świętego witało około 400 tys. osób.

Pielgrzymkę relacjonowało 4132 akredytowanych dziennikarzy, w tym ponad 980 z zagranicy.- To zainteresowanie o 50 proc. większe od dotychczasowy pielgrzymek - wyliczał redaktor naczelny KAI, Marcin Przeciszewski. Poinformował, że w noc po wyjeździe Papieża z Polski wydrukowano książkę ze wszystkimi przemówieniami wygłoszonymi przez Benedykta XVI w ostatnich dniach. Od dziś można ją kupić w Krakowie, od jutra we wszystkich punktach prasowych na terenie całej Polski.

Papieża i pielgrzymów ochraniało 15 tysięcy policjantów, pracownicy Biura Ochrony Rządu, snajperzy, pirotechnicy, płetwonurkowie, Żandarmeria Wojskowa, pomagało dziesiątki tysięcy harcerzy, służb medycznych i wolontariuszy zorganizowanych przez stronę kościelną. Od strony medialnej za organizację pielgrzymki odpowiadała Katolicka Agencja Prasowa i Polska Agencja Prasowa.

By zapewnić pielgrzymom odpowiednią opiekę medyczną, na krakowskich Błoniach przygotowano 7 polowych szpitali, 50 punktów medycznych obsługiwało 3 tysiące harcerzy. Miasto przygotowało 16 tysięcy miejsc parkingowych, wydało 1,5 mln zł. na odnowienie dróg, pod kątem bezpieczeństwa sprawdzono kilkaset budynków.

- Udzielono półtora tysiąca porad medycznych, ale nie odnotowano ani jednego porodu, ani jednego zawału - poinformował marszałek województwa małopolskiego, Janusz Sepioł. - Urodziło się sporo dobrego w tym czasie - dodał przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa, Piotr Malcharek, wspominając 5 miesięcy przygotowań do papieskiej pielgrzymki.

Trwałe, materialne ślady, które zostaną po pielgrzymce w samym województwie małopolskim, to trzy nowe obiekty: Centrum Onkologiczne w Tarnowie, rozbudowa Szpitala św. Ludwika i Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu. Papież poświęcił też kamień węgielny pod krakowskie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama