Luigi Accatoli, komentator religijny włoskiego dziennika "Corriere della sera", uważa, że Benedykt XVI nie tylko wędruje śladami życia swego poprzednika, ale także podejmuje wielkie tematy jego nauczania.
Według niego, tematami tymi są m.in. propozycja życia budowanego na Chrystusie-Opoce, próby zniekształcania Ewangelii, groźba relatywizmu i rozliczenie się Kościoła z bolesną przeszłością.
Accatoli uważa, że najistotniejszym w obecnej pielgrzymce jest sam fakt "nawiązania bezpośredniego kontaktu" z narodem polskim, czego obecny papież bardzo pragnął. Jak podkreślił, także dla Polaków ten "bezpośredni kontakt" z nowym papieżem jest też ważny dla Polaków, by mogli ostatecznie zamknąć okres żałoby po Janie Pawl II.
W podróży tej Accatoli zauważył - jak to nazwał - "akt solidarności" Benedykta XVI z narodem polskim. Jak powiedział, Polacy przyjęli go "jak swego".
Na pytanie, czym ta podróż różni się od pielgrzymek Jana Pawła II, Accatoli, który wielokrotnie towarzyszył tamtym wyjazdom, odpowiedział, że jest ona tak odmienna, jak różne są te dwa pontyfikaty. Jest to pontyfikat kogoś, kto poprzednio był tylko `człowiekiem słowa`, doradcą papieża-misjonarza w ważnych sprawach, szczególnie teologicznych, teraz ten dialog musi prowadzić sam ze sobą, a więc być dla samego siebie doradcą, a zarazem `wykonawcą` jako Papież podejmujący misyjne wyzwania swego poprzednika - dodał.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.