Słowa o wierze najważniejsze

Podkreślenie, że wiara nie oznacza jedynie przyjęcia określonego zbioru prawd to - zdaniem redaktora naczelnego "Więzi" Zbigniewa Nosowskiego - najważniejszy element piątkowej homilii Benedykta XVI.

Według Nosowskiego, ta homilia jest "preludium" do dalszej części pielgrzymki.

Za najważniejsze uważam podkreślenie, że wiara nie oznacza jedynie przyjęcia określonego zbioru prawd dotyczących człowieka i Boga. Wiara polega na głębokiej osobistej relacji z Chrystusem. Nie jest to nic nowego, odkrywczego, ale jest to ważne przypomnienie, w polskiej sytuacji, gdzie dla pewnej części katolików wiara jest owocem pewnej tradycji rodzinnej lokalnej, a nie świadomym, osobistym wyborem - powiedział Nosowski.

Jego zdaniem, jeśli ta wiara ma się ostać w przyszłości, powinna być oparta na świadomym, przemyślanym wyborze.

Odnosząc się do słów papieża, że "nie możemy ulec pokusie relatywizmu czy subiektywnego i selektywnego interpretowania Pisma Świętego" Nosowski powiedział, że "w Polsce istnieje postawa, polegająca na tym, że pewne elementy nauczania, czy jeszcze bardziej moralnego nauczania Kościoła, są przez ludzi odrzucane".

Często w sondażach badających religijność podaje się o tym, że w Boga wierzy, na przykład dziewięćdziesiąt parę procent badanych, a w niebo już tylko ponad 60, a w piekło, na przykład, 38%" - powiedział Nosowski.

To jest odwołanie do tego typu rzeczywistości, że ludzie nie przyjmują pełni nauczania Kościoła, a ono tworzy pewną całość. Konsekwencją takiego wybierania jedynie niektórych prawd wiary może być taka religijność zupełnie wymieszana, eklektyczna, może się zdarzyć np., że katolik wierzy w reinkarnację - dodał Nosowski.

Jego zdaniem, piątkowa homilia jest "jakimś wstępem, preludium do dalszej części pielgrzymowania". Mówię o tym, że jest to preludium, bo mam wrażenie, że ta homilia skończyła się w momencie, w którym aż prosiło się o rozwinięcie, co to znaczy żyć według błogosławieństw. Myślę, że Benedykt XVI jeszcze do tego typu rozważań wróci - uważa Nosowski.

Mam wrażenie, że istotą tego, o czym chce nam Benedykt powiedzieć jest przesłanie o pogłębianiu wiary. "Trwajcie mocni w wierze", wasza wiara musi się pogłębiać i zaczynamy od tego czym jest wiara - powiedział Nosowski.

Zaznaczył, że przypomnienie czym jest wiara, zostało przedstawione w trzech wymiarach: "po pierwsze akceptacja nauki Chrystusa, po drugie bliski związek osobisty z Chrystusem, po trzecie - życie wedle nauczania Chrystusa".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama