Warszawa jest dobrze przygotowana na przyjęcie nie tylko Ojca Świętego Benedykta XVI, lecz także tysięcy pielgrzymów, zarówno pod względem zewnętrznym, jak i religijnym - zapewniają organizatorzy pielgrzymki.
Zaangażowani są policjanci, strażnicy miejscy, wolontariusze z Caritas, PCK, ochotniczej straży pożarnej, harcerze. Do dyspozycji pielgrzymów zostaną uruchomione punkty informacyjne i 24-godzinna infolinia - 986.
- Przygotowania zewnętrzne są wykładnią przygotowań wewnętrznych. Stąd uważam, że również od strony duchowej jesteśmy rzeczywiście przygotowani - powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do papieskiej pielgrzymki Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp. Pełniący obowiązki prezydent Warszawy Mirosław Kochalski dodał, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Centralne uroczystości w stolicy odbędą się w piątek, 26 maja, na pl. Piłsudskiego. O godz. 9.30 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ojca Świętego. Pielgrzymi będą mogli wchodzić do wyznaczonych sektorów już od godz. 3.00. O godz. 8.00 sektory zostaną zamknięte. Jak mówił wczoraj ksiądz Prymas, pl. Piłsudskiego jest miejscem niezwykle symbolicznym i wybranym nieprzypadkowo. - Mogliśmy znaleźć miejsca wygodniejsze co do pomieszczenia liczbowego w stolicy. Jednakże większość uznała, że to będzie ten właśnie plac, na którym odbyły się i pogrzeb Prymasa Wyszyńskiego, i ogłoszenie trzech błogosławionych przy ogólnokrajowym Kongresie Eucharystycznym, i dwa wielkie spotkania z Janem Pawłem II - tłumaczył ks. kard. Józef Glemp.
Prace związane z budową ołtarza rozpoczęły się już w poniedziałek. Do końca tygodnia planowane jest zakończenie głównej jego konstrukcji, zaś w przyszłym tygodniu trwać będą prace wykończeniowe. Ołtarz gotowy, nocą iluminowany, będzie można zobaczyć już 22 maja. Pozostanie na swoim miejscu do 29 maja. Na pl. Piłsudskiego i w jego sąsiedztwie stanie 7 telebimów, ósmy przy katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. W czwartek, 25 maja, transmisję z uroczystego powitania Ojca Świętego na lotnisku Okęcie pielgrzymi będą mogli oglądać na telebimie ustawionym na pl. Zamkowym.
Wizyta Papieża Benedykta XVI w Warszawie niesie ze sobą również pewne zmiany komunikacyjne. Władze stolicy zadbały jednak o to, by jak najbardziej usprawnić przemieszczanie się zarówno mieszkańców, jak i gości. Dlatego przygotowano specjalne miejsca parkingowe, na których będzie można pozostawić samochody czy autokary, oraz bezpłatne linie autobusowe i tramwajowe, dzięki którym pielgrzymi dotrą na miejsce spotkania z Ojcem Świętym. Bezpośrednio po Mszy św. bezpłatny będzie również przejazd warszawskim metrem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.