Kolejne szczegóły wizyty Benedykta XVI w Auschwitz

Kolejne szczegóły wizyty papieża Benedykta XVI na terenie byłego obozu Auschwitz - Birkenau ujawniono podczas spotkania organizatorów obsługi prasowej wizyty Benedykta XVI w Polsce.

Zatwierdzono też ostateczny plan obsługi prasowej wizyty Ojca Świętego na terenie byłego hitlerowskiego obozu.

Papież przybędzie do Oświęcimia w niedzielę 28 maja o godz. 17. Jego samochód zatrzyma się przed słynną bramą z napisem "Arbeit macht frei". Benedykt XVI przejdzie przez nią pieszo, samotnie. Następnie, już za ogrodzeniem byłego obozu, powitany zostanie przez abp Stanisława Gądeckiego, odpowiedzialnego za organizację tej wizyty ze strony Episkopatu, bp Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej i Jerzego Wróblewskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Papież, nadal pieszo, uda się w do bloku nr 11, tzw. "Bloku Śmierci". Przed wejściem powita go Prezydent RP Lech Kaczyński. Papież podejdzie samotnie pod ścianę straceń. Na terenie bloku stać będzie 32 byłych więźniów KL Auschwitz. Dwóch z nich podejdzie do Benedykta XVI, poda mu znicz, który Ojciec Święty zapali i złoży przed ścianą straceń, po czym będzie się chwilę modlił w ciszy. Następnie podejdzie do więźniów i przywita się z każdym z nich z osobna.

Po tym przywitaniu papież wejdzie do celi, w której zakończył życie św. Maksymilian Maria Kolbe. Zapali stojącą tam świecę, ofiarowaną w 1979 r. przez Jana Pawła II.

Ojciec Święty wyjdzie z bloku 11 centralnym wyjściem, przy którym dokona wpisu do księgi pamiątkowej, a następnie przejedzie samochodem do Centrum Dialogu i Modlitwy. Przywita go tam założyciel Centrum, ks. Manfred Deselaers, pracujący w Polsce na rzecz pojednania od 16 już lat, ks. Jan Nowak oraz dwóch młodych wolontariuszy Centrum - Polak i Niemka. Młodzi wręczą papieżowi kwiaty.

W Centrum przywita Papieża również kard. Stanisław Dziwisz. Benedykt XVI spotka się tam z siostrami karmelitankami z Oświęcimia, pracownikami Centrum, przedstawicielami Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz z młodzieżą. W sumie obecnych będzie ok. 40 osób. Papież przemówi do nich, udzieli błogosławieństwa oraz złoży wpis w księdze gości domu. Wizyta w Centrum ma trwać ok. 8 min. choć organizatorzy spodziewają się, że może się nieco przedłużyć.

Z Centrum Dialogu Ojciec Święty przejedzie pod pomnik na terenie oddalonego o ok. 3 km b. obozu w Birkenau. Tam spotka się z byłymi więźniami i przedstawicielami społeczności żydowskiej z całego świata.

Papieska limuzyna zatrzyma się na tyłach pomnika. Ojciec Święty na początku, w zupełnej ciszy, przejdzie wzdłuż umieszczonych przed pomnikiem 22 tablic, na których wspomniane są w różnych językach ofiary tego miejsca. Następnie 22 nastolatków różnych narodowości wniesie zapalone znicze, które postawione zostaną przed każdą z tablic.

Modlitwę rozpocznie krótko papież, po czym odśpiewany zostanie Psalm 22, a następnie kadisz - żydowska modlitwa za zmarłych. Później wznoszone będą kolejno intencje w różnych językach - romskim, rosyjskim, polskim, hebrajskim, angielskim. Ostatnią modlitwę wzniesie po niemiecku sam Ojciec Święty. Po czym, najprawdopodobniej po włosku, wygłosi przemówienie. Na zakończenie do Benedykta XVI podejdzie kilkunastu przedstawicieli wspólnoty żydowskiej, którzy podziękują mu za przybycie.

W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie bezpośrednio ok. 1,5 tys. osób - 200 byłych więźniów obozu, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej z Polski i z całego świata, przedstawiciele ruchów i środowisk zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz polsko-niemiecki, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci najwyższych władz państwowych, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasadorowie Izraela - w Polsce i przy Stolicy Apostolskiej.

Poza strefą "0" na terenie Birkenau obecnych będzie jeszcze ok. 3 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były obóz Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie obsługiwane będzie przez ponad 30 zagranicznych stacji telewizyjnych i 15 stacji radiowych z Polski i ze świata. Przybędzie w sumie ok. 1000 dziennikarzy i fotoreporterów.

W świetle posiadanych przez organizatorów informacji, z wszystkich punktów programu pielgrzymki Benedykta XVI do Polski to właśnie wizyta w Auschwitz cieszy się największym zainteresowaniem ze strony mediów zagranicznych, głównie amerykańskich i niemieckich.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele PAP, KAI, TVP, Polskiego Radia, Centrum Informacji Rządu oraz minister Andrzej Przewoźnik, Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama