Papieski mistrz ceremonii abp Piero Marini, który wizytuje trasę papieskiej pielgrzymki do Polski, powiedział, że nie należy spodziewać się dodatkowych, "nieoficjalnych" punktów wizyty poza programem, który jest już znany.
Myślę, że nie będzie jakichś niespodzianek, wszystko zostało przewidziane i chyba tak będzie. Nie mogę sobie wyobrazić, co mogłoby być ewentualnie innego - mówił w Krakowie abp Marini.
Dodał, że to, czy Benedykt XVI przemówi z "okna papieskiego" na ul. Franciszkańskiej, zależeć będzie od jego woli. Nawet ja jestem ciekawy, co papież zrobi. To jest jego sprawa, więc zadecyduje na pewno w ostatnim momencie - powiedział abp Marini. Dużo będzie zależało od kardynała Stanisława Dziwisza, który jest tu gospodarzem - dodał.
Według abp. Mariniego, przesłanie Benedykta XVI wygłoszone w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau będzie się odnosić do pamięci i człowieczeństwa. "Nie widziałem tekstu papieskiego przemówienia, więc nie powiem dokładnie, o czym będzie mówił papież. Ale wszyscy możemy to przewidzieć. Chodzi o to, by nie zapomnieć tego, co się stało. Dotyczy to i Niemców, i Polaków. Chodzi o to, żeby pozostało to w pamięci, bo dotyczy to człowieka" - mówił abp Marini.
Watykański hierarcha spotkał się w środę w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem. Po południu wizytował Błonia, gdzie 27 maja odbędzie się ogólnopolskie spotkanie młodzieży z papieżem, a 28 maja Benedykt XVI odprawi mszę św.
Papieski mistrz ceremonii bardzo dokładnie omawiał z projektantami wygląd ołtarza. Abp Marini powiedział dziennikarzom, że głównym tematem papieskiej homilii na Błoniach będzie Wniebowstąpienie Pańskie (święto to przypada właśnie 28 maja), choć zapewne znajdzie się w nim także nawiązanie do Miłosierdzia Bożego.
Ołtarz, przy którym Benedykt XVI odprawi mszę św., będzie miał kształt wiślanej barki, co stanowi nawiązanie zarówno doálogo papieskiej pielgrzymki, jak iádo ulubionej pieśni Jana Pawła II "Barka". W tle ołtarza widnieć będzie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Łagiewnikach. Projekt budowli wykonali młodzi architekci: Krzysztof Strama, Marcin Susuł i Katarzyna Jarosz.
Wizyta Benedykta XVI w Polsce odbędzie się w dniach 25-28 maja i przebiegać będzie pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze". Benedykt XVI odwiedzi Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i b. obóz Auschwitz-Birkenau.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.