Mozart dla papieża w "urodziny" Rzymu

Duchowe dziedzictwo Rzymu przypomniał Benedykt XVI, przemawiając na zakończenie koncertu, który władze Wiecznego Miasta zorganizowały na jego cześć w nowym audytorium muzycznym Parco della Musica.

Odbył się on w tradycyjną rocznicę założenia Rzymu, które miało mieć miejsce 21 kwietnia 753 roku przed Chr. Na koncercie był obecny prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi. Rzym jest mocny duchem zgody i solidarności – stwierdził witając najwyższe władze państwowe i kościelne burmistrz miasta Walter Veltroni:

„Rzym ma wielką duszę. Widzieliśmy ją przed rokiem, w pamiętnych dniach kwietnia, kiedy organizatorzy mogli liczyć na więcej niż solidarność i hojność rzymian w przyjęciu milionów pielgrzymów przybyłych pożegnać papieża Jana Pawła II i z radością przyjąć tego, który wezwany został, aby go zastąpić, tego papieża, którego rzymianie kochali, który stał się naszym współobywatelem... A Wasza Świątobliwość podjął to dziedzictwo. Z Tobą rzymianie będą dzielić teraźniejszość pewni, że w Twym nauczaniu nadal znajdować będą wsparcie i stały punkt odniesienia.

Nawiązując do 2759. rocznicy powstania Wiecznego Miasta, papież zwrócił uwagę, że dzięki spotkaniu jego dawniejszych tradycji z chrześcijaństwem spełniło ono w ciągu wieków szczególną misję. Nadal przyciąga licznych zwiedzających swym bogatym dziedzictwem artystycznym, w znacznej części związanym z chrześcijaństwem.

„Koncert tego wieczoru ma też upamiętnić pierwszą rocznicę mojego pontyfikatu – powiedział Benedykt XVI. Od roku katolicką wspólnotę Rzymu – po śmierci umiłowanego, niezapomnianego Jana Pawła II – Boża Opatrzność powierzyła mojej pieczy pasterskiej. Jak wielkoduszny, otwarty i serdeczny jest lud rzymski, mogłem sam osobiście doznać już od pierwszego spotkania z wiernymi zebranymi na placu św. Piotra wieczorem 19 kwietnia ubiegłego roku. Również później miałem okazje spotykać się z tym szczególnym ludzkim i duchowym ciepłem. Jakżeż nie wspomnieć na przykład obecności co niedzielę tak licznych ludzi na tradycyjnym południowym spotkaniu modlitewnym? Korzystam również z tej okazji, by podziękować za serdeczność, którą czuję się otoczony i którą chętnie odwzajemniam”.

Ojciec święty nawiązał też do przypadającej w tym roku 250. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego kompozycje złożyły się na dzisiejszy koncert. Wśród nich były też utwory o inspiracji religijnej. „Muzyka, wznosząc duszę ku kontemplacji – powiedział papież – pozwala nam ująć najgłębsze odcienie ludzkiego ducha, w którym jest odblask niezrównanego piękna Stwórcy wszechświata”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg