Papieski Urząd do spraw Celebracji Liturgicznych podał program watykańskich uroczystości Wielkiego Tygodnia z udziałem ojca świętego. Nowością jest nabożeństwo pokutne, które odbędzie się w Bazylice św. Piotra w Wielki Wtorek. Nie przewidziano natomiast indywidualnego spowiadania wiernych przez papieża w Wielki Piątek, jak to miał zwyczaj czynić Jan Paweł II.
W Niedzielę Palmową 9 kwietnia Benedykt XVI będzie przewodniczył na Placu św. Piotra Mszy Męki Pańskiej poprzedzonej poświęceniem palm i procesją. Początek uroczystości o godz. 9:30. Jest to zarazem XXI Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w tym roku na szczeblu diecezjalnym pod hasłem: “Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce”.
W Wielki Wtorek 11 kwietnia odbędzie się w bazylice watykańskiej nabożeństwo pokutne ze spowiedzią indywidualną. Przewodniczyć mu będzie w imieniu papieża penitencjarz większy, kard. Francis Stafford. Początek o godz. 17:30.
W Wielki Czwartek 13 kwietnia o godz. 9:30 Benedykt XVI przewodniczyć będzie Mszy Krzyżma w bazylice watykańskiej. Zgodnie z tradycją symbolizującą więź między Pasterzem Kościoła powszechnego i jego współbraćmi w kapłaństwie, liturgię będą koncelebrować kardynałowie, biskupi i kapłani rezydujący w Rzymie.
Tego samego dnia o godz. 17:30 rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego. Mszę Wieczerzy Pańskiej z tradycyjnym umyciem nóg dwunastu mężczyznom Benedykt XVI odprawi w Bazylice św. Jana na Lateranie. Podczas liturgii odbędzie się zbiórka funduszy na rzecz poszkodowanych niedawnymi osunięciami się ziemi na Filpinach.
Wielkopiątkowej Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża ojciec święty przewodniczyć będzie w bazylice watykańskiej o godz. 17:00. Natomiast o 21:15 rozpocznie się tradycyjna Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum. Na zakończenie nabożeństwa przewidziane jest papieskie przemówienie.
Liturgia Wigilii Paschalnej w bazylice watykańskiej rozpocznie się w sobotę 15 kwietnia o godz. 22:00. Natomiast niedzielna msza rezurekcyjna na Placu św. Piotra – o 10:30. Po zakończeniu liturgii Benedykt XVI udzieli z balkonu bazyliki watykańskiej tradycyjnego błogosławieństwa “Urbi et Orbi”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.