Kościół to cudowny twór miłości, który powstał, aby uczynić Chrystusa bliskim każdemu człowiekowi - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej na Placu św. Piotra w Watykanie.
Papież podkreślił, że przez brak jedności z Bogiem niszczy się źródło jedności między ludźmi. Była to trzecia z cyklu środowych katechez na temat związków Chrystusa z Kościołem na przykładzie Apostołów.
Na początku audiencji odczytany został - po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku - fragment Pierwszego Listu św. Jana.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski Ojciec Święty powiedział: "Serdeczne pozdrowienia kieruję do obecnych tu Polaków. Dziękuję za wasze modlitwy. Wielki Post to czas przemiany życia i spotkania z Chrystusem, który «nas do końca umiłował». Jest szansą, by pokonać egoizm, podziały, nieporozumienia. Niech w waszych rodzinach i wspólnotach zapanuje duch wzajemnego pojednania, dobra i życzliwości. Niech Bóg wam błogosławi!".
Z Polski obecni byli m.in. uczestnicy pielgrzymki z sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej z Piotrkowa Trybunalskiego, grupa deputowanych do Parlamentu Europejskiego, licealiści z Warszawy i Krakowa, harcerze ZHP z Jastrzębia Zdroju, pielgrzymki parafialne z diecezji gliwickiej, zamojsko-lubaczowskiej i archidiecezji krakowskiej. Przybyła także pielgrzymka samorządowców rejonu wileńskiego z Litwy.
Była to 44. audiencja ogólna Benedykta XVI od początku pontyfikatu i 12 z kolei w 2006 r. Wzięło w niej udział ok. 40 tys. pielgrzymów z całego świata.
Publikujemy cały tekst katechezy Ojca Świętego:
Drodzy bracia i siostry,
przez posługę apostolską Kościół jako wspólnota zgromadzona przez Syna Bożego, który przyszedł w ciele, będzie żyć wraz z upływem czasu, budując i żywiąc komunię w Chrystusie i w Duchu, do której wszyscy zostali powołani i w której mogą zaznać zbawienia, będącego darem Ojca. Dwunastu - jak mówi o tym Papież Klemens, trzeci Następca Piotra, pod koniec I wieku - zatroszczyło się bowiem o ustanowienie następców (por. 1 Klem 42, 4), aby powierzona im misja trwała po ich śmierci. I tak w ciągu wieków Kościół, organicznie uformowany pod kierunkiem prawowitych Pasterzy, żył nadal w świecie jako tajemnica komunii, w której odzwierciedla się w jakiejś mierze komunia samej Trójcy Świętej, tajemnica samego Boga.
Już apostoł Paweł wspomina o tym najwyższym trynitarnym źródle komunii, gdy życzy swym chrześcijanom: "Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi" (2 Kor 13, 13). Słowa te, będące prawdopodobnie echem kultu rodzącego się Kościoła, podkreślają, jak bezinteresowny dar miłości Ojca w Jezusie Chrystusie urzeczywistnia się i wyraża w jedności wprowadzonej przez Ducha Świętego. Interpretacja ta oparta jest na ścisłym paralelizmie, jaki tekst ustanawia między trzema dopełniaczami ("łaska Pana Jezusa Chrystusa, (...) miłość Boga, (...) jedność w Duchu Świętym") i w ten sposób ukazuje "jedność" jako dar Ducha, owoc miłości ofiarowanej przez Boga Ojca i łaski danej przez Pana Jezusa.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.