Marsze pamięci, wielogodzinne nabożeństwa - tak Polacy uczczą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Od kilku tygodni w wielu miastach trwają przygotowania - podaje Gazeta Wyborcza.
Wszystko wskazuje na to, że 2 kwietnia prawdziwe oblężenie przeżyją Wadowice. Władze rodzinnego miasta Jana Pawła II spodziewają się, że w uroczystościach weźmie udział ponad 20 tys. ludzi. Tego dnia krakowscy biskupi - Tadeusz Pieronek i Józef Guzdek - odprawią na wadowickim rynku polowe msze święte w południe i wieczorem. Przed południem zaplanowano otwarcie wystawy dokumentującej ostatnie dni życia Papieża autorstwa francuskich fotoreporterów. Punktualnie o 21.37 wszyscy odmówią modlitwę pod domem Jana Pawła II.
W Krakowie uroczystości potrwają kilka dni i będą połączone z uroczystym zamknięciem prac trybunału rogatoryjnego w procesie beatyfikacyjnym polskiego papieża. 2 kwietnia młodzież będzie rozdawać białe wstążeczki na znak pamięci o Janie Pawle II.
We mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach, którą 2 kwietnia odprawi kard. Dziwisz, wezmą udział przedstawiciele Episkopatu i rządu, m.in. premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Przez główne ulice miasta przejdzie Droga Krzyżowa, która zakończy się pod słynnym papieskim oknem na Franciszkańskiej. O 21.37 zabije dzwon Zygmunt. Kraków i Rzym połączy telemost, do zgromadzonych pod oknem przemówi wieczorem papież Benedykt XVI.
W Warszawie w programie uroczystości są m.in.: procesja, koncert z udziałem Placido Domingo i wieczorna msza, którą odprawi Prymas.
Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie msza św. odprawiona 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego. Wcześniej, bo już w piątek 31 marca, sprzed kościoła akademickiego św. Anny na pl. Piłsudskiego ruszy procesja różańcowa z pochodniami i zniczami. Na placu wierni odśpiewają „Barkę”, ukochaną pieśń Jana Pawła II. Głównym organizatorem obchodów jest kościół akademicki św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. W przygotowaniach bierze udział także Ratusz, który m.in. wybuduje ołtarz na pl. Piłsudskiego.
Podobnie jak w zeszłym roku, w kościele św. Anny przez te kilka dni będą odbywać się wspólne modlitwy i czuwanie. Świątynia ta, to szczególne miejsce. Tu Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. W pierwszą rocznicę Jego śmierci na elewacji kościoła – tuż obok tablicy upamiętniającej tamto wydarzenie – zostanie odsłonięty napis: „Szukałem Was, przyszliście do mnie. Za to Wam dziękuję”. To słowa Jana Pawła II wygłoszone do ukochanej przez Niego młodzieży. Na frontonie kościoła zawiśnie wkrótce ogromny (24 mkw. powierzchni) portret Ojca Świętego. W maju zastąpi go równie wielki portret jego następcy.
Pamięć Jana Pawła II zamierzają też uczcić artyści. W poniedziałek 3 kwietnia na uroczystym koncercie w kościele św. Anny wystąpią m.in. Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Kolberger i Jerzy Trela. Natomiast młodzież z Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo w ramach projektu Nova Hereditas chce dać sześć koncertów symfonicznych na warszawskich uczelniach. Centrum Myśli Jana Pawła II szykuje sympozjum. Odbędzie się ono 1 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki. W programie m.in. wykład ojca Macieja Zięby pt. „Epoka Jana Pawła II”.
Do obchodów szykują się też stołeczne parafie. W parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie 2 kwietnia zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II. Mszę św. odprawi tam arcybiskup Leszek Sławoj Głódź.
W innych miastach, m.in. w Bielsku-Białej, wyruszą tzw. marsze pamięci. Wielu Polaków na rocznicę śmierci Jana Pawła II pojedzie do Rzymu. Już teraz brakuje miejsc w tamtejszych hotelach i domach pielgrzyma.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.