Komunikat po Zebraniu Plenarnym KEP

Chociaż partie polityczne mają prawo proponować różne drogi do sprawiedliwego urządzenia Rzeczypospolitej, co jest naturalne w systemie demokratycznym, to przecież troska o dobro wspólne powinna stanowić istotny motyw skłaniający je do współpracy - czytamy w Komunikacie z 335. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Na szczególne podkreślenie zasługuje zwłaszcza dzieło prowadzone przez Caritas. Od wielu lat jej ofiarna i niezwykle skuteczna praca służy nie tylko poszkodowanym przez klęski żywiołowe, lecz przede wszystkim zapewnia systematyczną pomoc rzeszom ludzi znajdujących się w codziennej potrzebie. Biskupi polscy dziękują wszystkim ofiarodawcom, którzy według swoich możliwości wspierają to wielkie dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia. Przypominając nauczanie Ojca Świętego Benedykta XVI z encykliki Deus caritas est, że praktykowanie dzieł miłosierdzia należy do istoty ewangelizacyjnej misji Kościoła (por. DCE, nr 32).

5. Biskupi z prawdziwą troską wypowiadali się na temat klimatu życia publicznego w naszej Ojczyźnie. Należy przypomnieć, że polityka w swoim podstawowym znaczeniu ma być rozumiana jako roztropna troska o dobro wspólne w jego wymiarze doczesnym. Chociaż partie polityczne mają prawo proponować różne drogi do sprawiedliwego urządzenia Rzeczypospolitej, co jest naturalne w systemie demokratycznym, to przecież troska o dobro wspólne powinna stanowić istotny motyw skłaniający je do współpracy. Nie ma bowiem takiej sytuacji, w której przy zdecydowanej woli ludzi polityki, pragnących dobra Narodu i państwa, nie byłoby możliwe wypracowanie i realizacja wspólnego programu dla Polski.

6. Konferencja Episkopatu Polski solidaryzuje się z Kościołem greckokatolickim, który w tych dniach przeżywa smutną 60. rocznicę próby jego likwidacji przez władze komunistyczne w czasie tzw. pseudosoboru lwowskiego. Biskupi polscy, razem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który z tej okazji wystosował specjalny list do grekokatolików, i z całym Kościołem Powszechnym czczą pamięć tysięcy greckokatolickich męczenników. Są pośród nich biskupi, kapłani i osoby świeckie, którzy za jedność z Następcą św. Piotra nie wahali się złożyć najwyższej ofiary z własnego życia.

7. Biskupi solidarnie potwierdzają, że wznoszona w Warszawie Świątynia Opatrzności Bożej jest nie tylko wypełnieniem wotum Sejmu z czasu Konstytucji 3 Maja. Budowa ta jest też potwierdzeniem woli Polaków, wyrażanej od szeregu pokoleń. Powstający przy tej Świątyni Instytut Jana Pawła II będzie zajmował się działaniem Boga w dziejach ludzi i narodów. Episkopat Polski zwraca się z prośbą do różnych środowisk, instytucji i osób indywidualnych o modlitwę i materialne wsparcie tego narodowego dzieła. Na ten cel będą przeznaczone fundusze zebrane w niedzielę 30 kwietnia br.

Liturgicznym zwieńczeniem 335. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski była uroczysta Msza św. w warszawskiej archikatedrze, w czasie której doczesne szczątki Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda zostały przeniesione z krypty do nowego sarkofagu w kaplicy św. Jana Chrzciciela. W 60. rocznicę jego warszawskiego ingresu, biskupi modlili się o rychłą beatyfikację tego wybitnego Prymasa.

Na owocne przeżywanie Wielkiego Postu i nadchodzące święta Zmartwychwstania Pańskiego biskupi udzielają wszystkim Rodakom pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy
zgromadzeni na 335. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 9 marca 2006 r.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg